Apteeker vastab: kas näol ja kehal tuleks kasutada erinevat päikesekaitsekreemi?

BENU Apteek
Copy
Foto: Shutterstock

Päikeselised päevad meelitavad inimesi värskes õhus aega veetma. Seejuures ei tohiks unustada ka päikesekaitsekreemi kasutamist. Siiski tuleb meeles pidada paari põhitõde, millest räägib täpsemalt BENU kosmeetikakonsultant Marite Talbre.

Talbre sõnul on inimeste teadlikkus päikese kahjulikest mõjudest hakanud viimastel aastatel paranema, tänu millele teadvustatakse päikesekaitse olulisust aina enam ning sellest on saanud igapäevase nahahooldusrutiini hädavajalik osa. «Mõeldakse läbi, kas viibitakse linnarežiimis või puhkusel ning ning vastavalt sellele kasutatakse erinevaid päikesekaitsetooteid,» kinnitas ta.

Üldine teadlikkus päikese kahjulikkusest on jõudnud järjest paremini ka nooremate inimesteni. «Näen seda igapäevaselt apteegis, et soov kaitsta oma beebisid ja väikelapsi päikesekahjustuste eest on saanud tavapärasemaks kui varem. Mõistetakse, et päikesekaitse on terve naha jaoks hädavajalik,» ütles Talbre.

Endiselt palju eksiarvamusi

Talbre sõnul on väga levinud eksiarvamus, et päikesekaitsevahendeid kasutades ei ole võimalik saada soovitud kuldpruuni jumet. «Tegelikult on aga hoopis vastupidi: apteekides müüdavad päikesekaitsevahendid on mõeldud selleks, et ära hoida päikesekahjustuse teket ning muuta jume kestvamaks, aidates kaasa melaniini ühtlasemale tootmisele. Lisaks aitavad need vähendada võimalust allergiate, pigmendilaikude ja kortsude tekkeks,» lükkas konsultant müüdi ümber.

Samuti peab päikesekaitsetoodete valimisel pidama meeles olulisi põhitõdesid – näiteks tuleks päikesekaitsekreem valida selle põhjal, millisele kehapiirkonnale seda kanda soovitakse. «On olemas kindlad tooted näole ja kindlad tooted kehale – kuna nahk on nendes piirkondades erineva ehitusega, seisneb nende kreemide erinevus just tekstuuris. Kehale mõeldud toode võib tekitada näole liigset rasu ja laike, kuna on enamasti tekstuurilt õlisemja sisaldab rohkem niisutavaid koostisosi,» selgitas Talbre.

Näole ja kehale mõeldud tooteid on kõige lihtsam eristada toote koguse ehk pakendi suuruse põhjal. «Kui näole mõeldud päikesekaitsetooted on tavaliselt müügil väiksemas pudelis (40–50 ml), siis kehakreemid on saadaval suuremates pakendites (150–300 ml),» sõnas ta.

Samas leidub apteegis müügil ka päikesekaitsetooteid, mis sobivad mõlemale piirkonnale ja on n-ö universaalsed. «Sellisel juhul on antud info ka pakendile märgitud,» lisas ta.

Milline valida?

Kuivõrd päikesekaitsetoodete valik on suur ja lai, tasub toode valida eelkõige isikliku eelistuse, aga ka naha iseärasuste põhjal. Kui päikesekaitsekreem ja -losjoon sobib Talbre sõnul kõige paremini kuivemapoolse nahaga inimestele, kuna on kõige niisutavama toimega, siis kõige mugavam ja lihtsam on kasutada päikesekaitsespreid või -aerosooli.

«Veenduma peaks aga selles, et kõik kehapiirkonnad, mida tahetakse kaitsta, saaks tootega kaetud. Sprei ja aerosooli eeliseks on siinkohal kindlasti see, et neid võib ka märjale nahale kanda,» märkis konsultant.

Päikesekaitse geel-kreem sobib Talbre sõnul hästi inimestele, kes puutuvad kokku veega ning harrastavad erinevaid spordialasid. «Geel-kreemi tekstuur on kergem ning tagab vee-, higistamis- ja hõõrumiskindluse, mistõttu sobib see hästi veesportlastele.»

Igaüks leiab sobiva

Väga oluline tegur, millega päikesekaitsetoote puhul arvestada, seisneb kaitse tugevuses. Näiteks leidub apteegis tooteid, mis on mõeldud spetsiaalselt aktiinilise ehk solaarkeratoosi ja mittemelanoomse nahavähi ennetamiseks. Need sobivad hästi inimestele, kellel on väga õrn või tundlik nahk või palju sünnimärke.

«Kaasaegsed ja kvaliteetsed SPF tooted sisaldavad kaitset UVA- ja UVB-kiirguse, infrapunakiirguse ning HEV ehk sinise valguse eest ning on saastevastased. Kui tähelepanelikul tooteid vaadata, siis on brände, kus need tähised on kõik ka olemas,» kinnitas kosmeetikakonsultant.

Kindlasti ei tohiks päikesekaitse puhul ära unustada keha tundlikumaid piirkondi – sageli kipuvad päikesekaitse puhul tähelepanuta jääma näiteks huuled. «Huuled on õhukese nahaga ja vajavad päikesekaitset, et nahk ei kuivaks, ei lõheneks. Kuna huuled on päikesele avatud, saavad need päikesepõletuse veel kiiremini kui teised kehaosad. Tavaliselt on huultele mõeldud SPF tooted ka veekindlad ja toitvad ja väga mugavad kanda,» sõnas Talbre.

Tagasi üles