- Pärast aastaid haigestumuse vähenemist on puukentsefaliidi juhtude arv Eestis suurenenud.
- Eestis oli 2023. aastal ka surmaga lõppenud haigusjuhte senisest rohkem.
- Puukentsefaliidi vastu on võimalik vaktsineerida, aga põhjuslikku ehk viirusevastast ravi ei ole.
Eesti neuroloogiakeskustes on nähtud viimasel aastal rohkem patsiente, kel esinevad puukentsefaliidi tagajärjel ajukahjustuse nähud, kirjutab professor Pille Taba, Tartu Ülikooli Kliinikumi närvikliiniku juhataja.
Puukentsefaliit on närvisüsteemi viirushaigus, millesse inimene nakatub puugihammustuse kaudu; puugid omakorda saavad nakkuse metsloomadelt ja närilistelt. Harva võib puukentsefaliidi nakkuse saada ka pastöriseerimata piimatoodetest.
Puukide kaudu levivad ka mõned muud haigused, sagedamini puukborrelioos – mis esmasena avaldub nahalööbega ja allub ravile antibiootikumidega, kuid ravimata juhtudel võib põhjustada ka närvisüsteemi, südame ja liigeste häireid ja kulgeda pikaajaliselt.
Harvem ja enamasti kerge kuluga on erlihhioos, ning kirjeldatud on ka babesioosi, anaplasmoosi ja riketsiooni – mis ei põhjusta märkimisväärset rahvastiku terviseprobleemi.
Tervise Arengu Instituudis (TAI) on uuritud meie puukide nakkuskandlust. 2022. aastal avaldatud raporti järgi olid enam kui pooled puugid nakkuskandjad, ning veerand puukidest kandsid mitut haigusetekitajat.
Puukentsefaliidi vaktsiinid on kasutusel olnud aastakümneid, Euroopa vaktsiinid on kõrge efektiivsusega ja kõrvaltoimete risk on väike; vaktsineerida võib ka lapsi juba teisest eluaastast.
Puugihammustust pole märgatud
Murettekitav on praegu puukentsefaliidi juhtude arvu tõus pärast haigestumuse langust varasematel kümnenditel, ning viimastel aastatel on olnud rohkem ka raskeid surmaga lõppenud haigusjuhtusid. 2023. aastal registreeriti Eestis Tervise Arengu Instituudi (TAI) andmetel 209 puukentsefaliidi haigestumisjuhtu, mis on kolm korda rohkem kui parimatel aastatel; neist seitse lõppesid surmaga.
Umbes kolmandikul juhtudel ei ole haigestunud puugihammustust märganud, kuigi immuunanalüüsid kinnitavad diagnoosi. Nakatumisele alati haigussümptomeid ei järgne, aga tüüpiline haigus algab palaviku, peavalu ja muude viirusinfektsiooni sümptomitega, ning levib kesknärvisüsteemi mõne nädala jooksul koos teise palavikuepisoodiga.