Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Mis aitab pohmelli vastu? Apteeker seletab, miks tekib pohmell

Copy
Artikli foto
Foto: Apotheka

Paljude inimeste jaoks võib liigne alkoholi joomine põhjustada hommikust peavalu ja pohmelli kardetavaid tagajärgi. Mida täpsemalt pohmell endast kujutab ja küsimus, mis võib-olla sama vana kui pohmell ise – kas on olemas abinõusid pohmelli leevendamiseks?

Alkohol on mürk, millest meie keha püüab vabaneda erinevate mehhanismide abil. Peamised abilised selleks on ensüümid, mis aitavad lõhustada alkoholimolekuli atseetaldehüüdiks ja äädikhappeks ning lõpuks veeks ja süsihapppegaasiks, võimaldades sellel organismist väljuda.

Alkoholi lagundamise vaheprodukt - atseetaldehüüd on väga mürgine ja tekitab ridamisi ebameeldivaid sümptomeid, nagu kuumatunne näol, iiveldus ja oksendamine, üldine halb enesetunne ning südamepekslemine. Samuti soodustab see maksa, kõhunäärme, aju, seedetrakti ja muude organite põletikku.

  • Pohmelli sümptomid algavad, kui organismi alkoholisisaldus hakkab langema (tavaliselt 6-8 tundi peale joomist) ja võivad kesta 24 tundi või kauem.
  • Alkohol soodustab urineerimist ja liigset vedelikukaotust, mis põhjustab pohmelli sümptomeid, nagu janu, väsimus ja peavalu.
  • Pohmelli tõttu on häiritud ka uni. Inimesed võivad küll pärast alkoholi joomist kiiremini magama jääda, kuid nende uni on katkendlik, ebakvaliteetne ja nad kipuvad varem ärkama.
  • Alkohol ärritab otseselt ka mao limaskesta ja suurendab happe vabanemist. See võib põhjustada iiveldust ja ebamugavustunnet maos.

Pohmell võib inimestel erineda. Pohmelli sümptomid erinevad nii kestuse kui ka intensiivsuse poolest. Kõik ei koge pohmelli kõiki sümptomeid, samas kui mõnel inimesel võivad sümptomid olla tugevamad kui teistel. Pohmelli sümptomid võivad mõjutada inimest füüsiliselt ja vaimselt ning iga pohmell võib avalduda erinevalt.

Enamik inimesi ei koge pohmelli pärast ühte-kahte jooki. Reeglina on nii, et mida rohkem joote, seda tõenäolisemalt kogete pohmelli. Muidugi on ka teisi tegureid, mis pohmelli intensiivsust mõjutavad.

Pohmell võib olla tõenäolisem ja hullem noorematel inimestel ja vanematel täiskasvanutel. Naised kogevad tõenäolisemalt tugevamat pohmelli, mis kestab kauem. Samuti kehakaal, tarbitud alkoholi tüüp, alkoholi tarbimise ajavahemik, joogi lahjendamine ja aeg, mis kulub viimasest söögikorrast, mõjutavad pohmelli kulgu. Kuigi pohmell võib tekitada tunde, et suren, ei tapa pohmell iseenesest. Kuid näiteks südamehaigustega inimestele võivad pohmelli sümptomid, nagu kiire pulss või kõrge vererõhk, olla ohtlikud. Arsti poole tuleks pöörduda, kui kõrgenenud pulss püsib kauem kui 24h.

Muud alkohoolsete jookide koostisosad võivad pohmelli sümptomeid soodustada ja pohmelli hullemaks muuta. Rohkesti lisaaineid sisaldavad enamasti tumedat värvi joogid, nagu punane vein, brändi ja portvein, mis tekitavad suurema pohmelli. Sulfitid on ühendid, mida lisatakse veinile säilitusainetena, võivad pärast veini joomist tekitada peavalu. Nikotiini ja paljude ravimite kasutamine võib pohmelli sümptomeid süvendada.

Artikli foto
Foto: Apotheka

Pohmelli leevenduseks

Pohmelli võitmiseks pole võlujooki ega imeravimit ja ainult aeg saab aidata. Inimene peab ootama, kuni keha lõpetab alkoholi metabolismi mürgiste kõrvalsaaduste eemaldamise, ärritunud koe paranemise ning immuun- ja ajutegevuse normaliseerumise.

Aju alkoholitarbimisest taastumist ei saa kuidagi kiirendada – kohvi joomine, duši all käimine või alkohoolse joogi joomine järgmisel hommikul ei ravi pohmelli. Ka trenn ei aita alkoholi füüsilisi järelmõjusid leevendada. Ka valitseb peale joomist organismis vedeliku- ja toitainetepuudus. Sportides kaotad veelgi vedelikku ja vajalikke aineid, nii et lõpptulemus võib olla veel halvem enesetunne, raskematel juhtudel isegi tervisele ohtlik seisund.

Nagu alkohol, võivad teatud käsimüügis olevad valuvaigistid, sealhulgas aspiriin ja ibuprofeen, suurendada happe vabanemist ja ärritada mao limaskesta. Oluline on teada, et alkoholi ja paratsetamooli kombinatsioon võib olla maksatoksiline. Nende ravimite kasutamisel enne või pärast alkoholi tarvitamist tuleb olla ettavaatlik. Õhtul pole valuvaigisti võtmisest kasu – see pakub valust leevendust vaid mõneks tunniks. Vajadusel võtta valuvaigistit hommikul.

Pohmelli sümptomite leevendamiseks kasutavad mõned inimesed ka elektrolüütiderikkaid spordijooke või muid tooteid ent enamikul inimestel taastab keha kiiresti elektrolüütide tasakaalu, kui alkoholi mõju taandub.

Meelespea!

  • Ärge jooge tühja kõhuga!
  • Joo vähe või mõõdukalt!
  • Jooge alkoholi sisaldavate jookide vahele klaas vett. See aitab vähendada joomisest tingitud vedelikupuudust!
Copy
Tagasi üles