Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Avastati saladusliku Lahesõja sündroomi põhjus

Copy
F14 hävituslennuk lendamas üle taganevate Iraagi sõdurite poolt põlema pandud Kuveidi õlikaevude 1. augustil 1991.
F14 hävituslennuk lendamas üle taganevate Iraagi sõdurite poolt põlema pandud Kuveidi õlikaevude 1. augustil 1991. Foto: Shutterstock

Lahesõja sündroomi all kannatavate veteranide rakkude talitlushäired on tõenäoliselt põhjustatud kokkupuutest ohtlike bioloogiliste ja keemiliste ainetega armeeteenistuse ajal, nenditakse Austraalias asuva Griffithi ülikooli teadlaste teadustöös.

Ajakirjas PLOS ONE avaldatud teadustöös lahendati aastakümneid meditsiinitöötajaid hämmeldanud mõistatus – miks Lahesõjast naasnuid on painanud aastaid müriaad tervisehädasid?

Lahesõja sündroom mõjutab 25–32 protsenti ligi miljonist veteranist, kes on pärit 41 riigist ja teenisid 1990–1991 aastatel Iraagi vastu peetud Lahesõjas. USA kongress tunnustas seda omaette terviseprobleemina alles 2008. aastal.

Veteranid on kannatanud seletamatute sümptomite all, nagu krooniline väsimus, valu, põletik, unehäired, neuroloogilised ja kognitiivsed häired, seedetrakti ja hingamisteede häired ning pingutusejärgne halb enesetunne.

Kaltsium ei saa rakkudesse

Griffithi ülikooli neuroimmunoloogia ja uudsete haiguste keskuse teadlaste (NCNED) uurimus näitas, et Lahesõja sündroomi all kannatavate veteranide rakkude kaltsiumi ioonikanalid, mille kaudu liigub kaltsium rakkudesse, on defektsed, vahendab Griffithi ülikool.

Kaltsiumi roll rakkudes on signaalimolekulina oluline, reguleerides elutähtsaid funktsioone nagu lihaste kokkutõmme, närvitalitlus ja hormoonide eritumine, selgitas NCNEDi direktor ja uuringu autor, professor Sonya Marshall-Gradisnik.

Teadlase sõnul annavad tulemused selged tõendid, et Lahesõja veteranide terviseprobleemid on otseselt seotud nende kokkupuutega teatud ohtlike ainetega teenistuse ajal.

NCNEDi teadlane ja uuringu teine autor Etianne Sasso ütles, et meeskonna leiud pakuvad lõplikku teaduslikku tõestust Lahesõja sündroomile, mida on olnud kaua raske käsitleda ja aktsepteerida.

«Lahesõja ajal puutusid kaitseväelased kokku paljude ainete, sealhulgas keskkonnastressorite ja bioloogiliste ning keemiliste ainetega,» ütles Sasso. Nendeks aineteks olid näiteks putukamürgid, profülaktilised närvimürkide vastased ravimid, närvimürgid ja vaesestatud uraan.

«Meie uurimus näitab selgelt, et inimese keha rakustruktuurid on nendele ainetele tundlikud ja haavatavad, põhjustades rakkude talitlushäireid.»

Veteranide jaoks elumuutev

Murranguline uurimus annab ka alust lootuseks, et teadlased suudavad nüüd välja töötada uusi ravimeetodeid sümptomite leevendamiseks, parandamaks veteranide käekäiku.

Lahesõjas teenis rohkem kui 1800 austraallast. Lahesõja veteran ja sündroomi kohta teavitustööd tegev Ian Allwood ütles, et kannatanutele tähendab see palju, et nende probleemi on tõsiselt suhtutud ja ta on teadlaste pühendumuse eest tänulik. «See uurimus on Lahesõja veteranide jaoks elumuutev. Veteranide kogukonnale, kes on kannatanud, on see esimene samm põhjusliku teguri tuvastamisel.»

Märksõnad

Tagasi üles