Kõhunäärmevähki on sageli raske varases staadiumis avastada, kuna sümptomid puuduvad. Hiljem võivad tekkida sümptomid, nagu iiveldus, seljavalu või kollatõbi, vahendab Medical News Today.
Tasub teada: millised kõhunäärmevähi sümptomid esinevad naistel?
Kõhunäärmevähki esineb meestel ja naistel ligikaudu sama sagedusega, kuigi meestel on määr veidi kõrgem.
Nagu paljudel teistel vähkidel, puuduvad kõhunäärmevähil esialgses arengujärgus sageli sümptomid, mis muudab varajase diagnoosi keeruliseks. Meeste ja naiste sümptomid ei erine ning on sageli mittespetsiifilised, mis tähendab, et neil võivad olla ka muud põhjused.
Kõhunäärmevähi sümptomid
Nagu öeldud, varases staadiumis kõhunäärmevähk sageli sümptomeid ei põhjusta. Kui sümptomid ilmnevad, on see sageli tingitud kasvaja suurenemisest või levikust teistesse kehaosadesse. Mittespetsiifilised sümptomid võivad olla tingitud ka muudest seisunditest. Levinumad sümptomid võivad olla:
- süvaveenide tromboos;
- suurenenud sapipõis või maks;
- iiveldus ja oksendamine;
- isu vähenemine;
- tahtmatu kaalulangus;
- selja- või kõhuvalu;
- kollatõbi.
Kõhunäärmevähi riskitegurid
Kõhunäärmevähki on raske varakult avastada osaliselt seetõttu, et kõhunääre asub sügaval kehas. Väikesed varased kasvajad ei ole füüsilise läbivaatuse käigus kergesti tunnetatavad. Lisaks ei soovitata tavaliselt kõhunäärmevähi sõeluuringuid isegi riskiteguritega inimestele, kuna nende puhul ei ole täheldatud suremuse vähenemist.
Riskitegurid võivad olla:
- kõhunäärmevähi esinemine perekonnas;
- teatud geneetilised seisundid;
- krooniline pankreatiit;
- alkoholi tarbimine ja suitsetamine;
- diabeet.
Kui esineb murettekitavaid sümptomeid, tuleks rääkida murest kiiremas korras pereõele või arstile.