Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Kuidas viiruste perioodil köhaga toime tulla?

Copy
Artikli foto
Foto: Shutterstock

Sügishooaeg toob kaasa mitmeid viirushaiguseid. Köha on sageli üheks viirushaiguste esimeseks tuntavaks ja ebameeldivaks sümptomiks. Miks köha tekib ja kuidas sellega toime tulla?

Köha võib tekkida mitmetel põhjustel, sealhulgas viiruste ja bakterite poolt põhjustatud hingamisteede infektsioonidest, ärritajatest nagu suits, tolm, allergiad või külmetuse tagajärjel. Külmetuse tagajärjel tekkiva köha põhjused on seotud viirusega, mis põhjustab hingamisteede põletikku ja lima tootmise suurenemise.

Üldiselt saab eristada kahte liiki köha – produktiivset ja mitteproduktiivset köha.

Mitteproduktiivne ehk kuiv ärrituslik köha on kõditav ning sellega ei kaasne röga (või kaasneb seda väga vähesel määral). Mitteproduktiivse köha korral on ülemised hingamisteed ärritatud ning see tekitab kurgus kõditava tunde, mis sunnib pidevalt köhima.

Produktiivse ehk lahtise köha puhul on hingamisteed põletikulised ning üheks peamiseks tunnuseks on röga, mis higamisteid ummistab. Inimene võib tunda, et röga on kopsudes kinni ega tule hästi välja ning seetõttu on pidev vajadus köhida. Hilisemas faasis muutub röga lahtisemaks ning hakkab mööda hingamisteid väljuma.

Köha on osa keha loomulikust kaitsereaktsioonist viiruste vastu ning köhimine aitab eemaldada mikroobe ja lima hingamisteedest, aidates sellega kehal terveneda.

Kuidas tunda ära külmetusest tingitud köha?

Tilkuv nina – külmetuse ajal tekib sageli liigne lima nina ja siinuste piirkonnas. Lima võib tilkuda kurku (postnasaalne tilkumine), ärritades sealset limaskesta ja põhjustades köha.

Lima kogunemine – külmetusega võib samuti kopsudesse ja bronhidesse lima koguneda. Köhimine on keha viis proovida liigsest limast lahti saada.

Ärritus ja kuivus – mõnikord võib külmetuse ajal tekkida ka kuiv köha, eriti kui nina on ummistunud ja hingatakse läbi suu. See võib põhjustada kurgu kuivust ja ärritust, mis omakorda põhjustab köha.

Mis aitab lahtise köha korral?

Lahtise köha korral liigub köhides osa rögast hingamisteede kaudu välja, kuid teatud osa jääb endiselt hingamisteedesse. Siinkohal aitavad mitmedki apteegi käsimüügiravimid lahtisest köhast tingitud röga vedeldada, seda hingamisteedest kergemalt väljutada ning seeläbi ka väljaköhimist kergendada.

Köha korral on soovituslik pöörduda esmalt apteekri poole, kes saab soovitada sobivaid ravimeid, mis saavad juba varases staadiumis aidata köha leevendada.

Kuidas köha ennetada?

Toitu tervislikult ja tarbi piisavalt vedelikku – tervislikult toitudes tugevdad immuunsüsteemi ning seeläbi aitad ka organismil nakkustega võidelda.

Väldi kontakti haigete inimestega – hoia distantsi või väldi kontakti nakatunutega.

Jälgi kätehügieeni – kuna viirus võib kergelt külge hakata läbi pindade katsumise, veendu, et pesed käsi hoolikalt ja regulaarselt.

Sügishooajal hoia end soojas ja kuivas – kanna sügishooajale vastavaid riideid, et külmetust vältida.

Harilikult taandub lahtine köha 3-4 nädala jooksul. Kui see ei ole siiski nelja nädalaga taandunud, märkate muutusi kehakaalus, köhaga kaasneb ka kõrge palavik, tugev valu rinnus või rögas on verd, pöörduge arsti poole.

Copy
Tagasi üles