Vererõhk on üks olulisemaid tervisenäitajaid, mistõttu on oluline oma tervist hoolega jälgida. Ehkki suvel esineb rohkem kõrget vererõhku, võib liiga madalale langenud vererõhk viia eluohtliku seisundini. BENU apteegi proviisor Margot Lehari räägib, mis põhjustab madalat vererõhku.
TASUB TEADA ⟩ Need on madala vererõhu põhjustajad
Proviisori sõnul võib suveperioodil juhtuda, et vererõhk langeb järsemalt ja sagedamini kui külmemal ajal. Sellel on lihtne põhjus. «Suvel võivad veresooned palavuse tõttu laieneda ning see soodustabki vererõhu langust. Samas on suvel siiski sagedasemaks probleemiks kõrgenenud vererõhk: kui rohkem higistada ja vähem vedelikku tarbida, väheneb vere maht, veri läheb paksemaks, ei ringle enam nii vabalt ning tekitab vererõhu tõusu,» selgitas ta.
Normaalne vererõhk on 90/60 kuni 130/80 mmHg.
Madalaks vererõhuks ehk hüpotensiooniks loetakse vererõhku, mis on alla 90/60 mmHg.
Kõrge vererõhk algab piirist 140/90 mmHg.
Madalal vererõhul on erinevaid liike ning üheks levinumaks on ortostaatiline hüpotensioon. Järsul püstitõusmisel tekkivat madalat vererõhku esineb proviisori sõnul rohkem vanemaealistel ning sageli annab sellest märku peapööritus. «Ortostaatiline hüpotensioon võib tekkida ka vedelikupuuduse korral, kiirel kaalulangetamisel, rasedatel või teatud ravimite kõrvalmõjul,» ütles Lehari. Otsene ravi sellele puudub, küll aga tasub lasta kontrollida oma tervisenäitajaid, nagu vererõhk, suhkur ja hemoglobiin.
Mis põhjustab madalat vererõhku?
- mineraalide, vitamiinide ja mikroelementide puudus – madala vererõhu korral tasuks lasta määrata raua, foolhappe ja B1- vitamiini sisaldust veres, sest ka aneemia korral esineb hüpotensiooni;
- viirushaigused – viirushaiguste põdemisel võib vererõhk olla normist madalam;
- kõhulahtisus, oksendamine ja vedelikupuudus;
- südamepuudulikkus ja teised teatud südamehaigused;
- diabeet, kui sellega kaasneb madal veresuhkur;
- alkohol;
- narkootikumid ning erinevad ravimid, nagu tritsüklilised antidepressandid, parkinsonismi vastased ravimid, erektsioonihäire ravimid, vererõhuravimid ja diureetikumid;
- stress – stressi ja väsimuse korral, millega kaasneb madal vererõhk, võib proovida toidulisandeid, mis sisaldavad näiteks Korea ženšenni, Eleuterokoki ekstrakti või kuldjuure ekstrakti. Loe pikemalt Benu kodulehelt.