Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Veresuhkur on oluline tervisenäitaja

Copy
Artikli foto
Foto: AdobeStock

Veresuhkur mängib keskset rolli meie keha heaolu, vananemise ja haiguste ennetamisel. Funktsionaalne meditsiin, mis keskendub haiguste algpõhjuste tuvastamisele, peab veresuhkru taseme kontrolli all hoidmist oluliseks paljude terviseprobleemide ennetamisel ja ravil.

Eestis, nagu ka paljudes teistes Euroopa riikides, on diabeet ja sellega seotud tüsistused järjest kasvav probleem. Statistika näitab, et umbes 8 protsenti Eesti täiskasvanutest põeb diabeeti, mis on suurenenud võrreldes eelnevate aastatega. Euroopas on see number veelgi muret tekitavam, ulatudes üle 9 protsendi elanikkonnast.

Lisaks on hinnanguliselt umbes kolmandik diabeedi juhtudest diagnoosimata, mis tähendab, et paljud inimesed elavad teadmata oma kõrgendatud veresuhkru tasemest ja sellega kaasnevatest terviseriskidest.

Livin.ee veebipoest leiad mitmeid ilma lisatud suhkruta tooteid, et hoida oma veresuhkru taset stabiilsena ja toetada oma igapäevast heaolu.

Veresuhkru stabiilsuse olulisus

Veresuhkru järsud tõusud ja langused võivad oluliselt mõjutada tervist. Sellised kõikumised võivad viia mitmesuguste terviseprobleemideni, alates hüpoglükeemiast (madal veresuhkur) kuni hüperglükeemiani (kõrge veresuhkur). Need seisundid võivad põhjustada insuliiniresistentsust, diabeeti, südamehaigusi, rasvumist ja palju muud.

Hüpoglükeemia sümptomiteks on pearinglus, segasus, nõrkus ja ärrituvus, mis võivad igapäevast elu tõsiselt häirida. Hüperglükeemia, kui seda ei kontrollita, võib põhjustada pikaajalisi tüsistusi, nagu närvikahjustused, neerupuudulikkus ja nägemise kaotus. Eestis on viimastel aastatel täheldatud kasvavat suundumust insuliiniresistentsuse ja II tüüpi diabeedi esinemissageduses, mis on otseselt seotud toitumisharjumuste ja elustiili muutustega.

Euroopa tasandil on uuringud näidanud, et hüperglükeemia ja insuliiniresistentsuse levimus on otseses seoses südame-veresoonkonna haiguste ja insuldi riskiga. Tegelikult on diabeet üks peamisi enneaegse suremuse põhjuseid paljudes riikides, sealhulgas Eestis. Lisaks füüsilistele tervisemuredele võib veresuhkru tasakaalutus mõjutada ka vaimset tervist, põhjustades meeleolu kõikumisi, ärevust ja depressiooni. Ilma stabiilse veresuhkruta võib paljude tervise eesmärkide saavutamine olla keeruline, kuna keha ja vaim ei suuda optimaalset funktsioneerimist säilitada.

Märgid, et veresuhkur on tasakaalust väljas

  1. Suurenenud janu ja sagenenud urineerimine: Kõrge veresuhkru korral püüavad neerud liigsest suhkrust vabaneda, mis põhjustab suurenenud janu ja sagedast urineerimist.

  2. Väsimus: Veresuhkru kõikumised võivad põhjustada energiapuudust ja väsimust.

  3. Hägune nägemine: Eriti pärast süsivesikuterikka toidu söömist võib nägemine muutuda häguseks.

  4. Suurenenud nälg: Raskused täiskõhutunde säilitamisel, isegi pärast söömist, võivad viidata veresuhkru tasakaalutusele.

  5. Keskendumis- ja mõtlemisraskused: Veresuhkru kõikumised võivad mõjutada keskendumisvõimet ja mõtlemist.

  6. Peavalud ja migreenid: Veresuhkru kõikumised võivad põhjustada peavalu ja migreene.

  7. Värisemine ja ärrituvus: Madal veresuhkur võib põhjustada värisemist ja ärrituvust.

  8. Aeglaselt paranevad haavad ja sagedased infektsioonid: Kõrge veresuhkur võib aeglustada haavade paranemist ja suurendada infektsioonide riski.

Soovitused veresuhkru tasakaalustamiseks

  1. Eelista kompleksseid süsivesikuid: Komplekssed süsivesikud, nagu täisteraviljad, köögiviljad, kaunviljad ja puuviljad, lagunevad aeglasemalt, andes püsivat energiat ja aitavad hoida veresuhkru taset stabiilsena.

  2. Kombineeri süsivesikud valgu ja tervislike rasvadega: See aitab hoida veresuhkru taset püsivana ning tagab stabiilse energia ja meeleolu. Näiteks söö puuvilju koos pähklite või seemnetega.

  3. Jälgi, kuidas toidud mõjutavad veresuhkrut: Pane tähele, millised toidud põhjustavad veresuhkru kõikumisi ja väldi neid. Kuula oma keha ka siis, kui vereanalüüsid on normaalsed.

  4. Vähenda antitoitaineid: Antitoitained võivad vähendada või blokeerida teatud toitainete imendumist. Näiteks kaunviljade ja teraviljade leotamine enne toiduvalmistamist aitab lagundada fütate ja lektiine, muutes toitained paremini biosaadavaks ja vähendades nende mõju veresuhkru tasemele.

  5. Keskendu toitaineterikastele puu- ja köögiviljadele: Need pakuvad vajalikke kiudaineid ja mikrotoitaineid, mis aitavad reguleerida veresuhkru taset. Söö köögivilju vahepalana enne põhitoidukorda. Püüa süüa süsivesikuid või magustoitu söögi lõpus, sest nii ei tõuse veresuhkru tase nii järsult, kui alustad süsivesikutega.

  6. Jälgi toiduportsjonite suurust: Suurte toidukoguste söömine korraga võib põhjustada veresuhkru tõusu. Harjuta tähelepanelikku söömist, et vältida ülesöömist. Keskendu oma toidule, söö aeglaselt ja naudi iga suutäit. Tähelepanelik söömine aitab sul paremini tunnetada täiskõhutunnet, vähendada ülesöömisriski ja hoida veresuhkru taset stabiilsena. Lisaks aitab väiksemate portsjonite söömine regulaarsete vahedega hoida energiataset ühtlasena kogu päeva vältel.

Mahetoidu roll veresuhkru taseme kontrolli all hoidmisel

Mahetoit mängib olulist rolli veresuhkru taseme kontrolli all hoidmisel. Esiteks sisaldab mahetoit vähem rafineeritud suhkruid ja süsivesikuid, mis aitab vältida veresuhkru järske kõikumisi. Samuti on mahetoit kiudainerikas, mis aeglustab süsivesikute seedimist ja glükoosi imendumist vereringesse, hoides veresuhkru taseme stabiilsena. Lisaks on mahetoit vähem saastunud pestitsiidide ja kemikaalidega, mis võivad mõjutada ainevahetust ja insuliinitundlikkust.

Mahedalt kasvatatud loomade liha ja piimatooted sisaldavad tervislikumaid rasvu, nagu omega-3 rasvhapped, mis aitavad vähendada põletikku ja toetavad üldist tervist. Mahetoidud sisaldavad ka vähem lisatud suhkrut, mis on veresuhkru kontrolli all hoidmiseks oluline tegur.

Valides mahetooteid LIVIN.ee e-poest, hoolitsed oma tervise ja heaolu eest. Meie lai valik tervislikke ja looduslikke tooteid aitab sul hoida veresuhkru taset stabiilsena ning toetab sinu igapäevast heaolu.

Külasta LIVIN.ee e-poodi ja leia parimad tooted oma tervise jaoks juba täna! Ära unusta ka regulaarselt arsti juures kontrollis käia, et hoida oma tervislik seisund parimal tasemel.

Copy
Tagasi üles