Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Vitamiin B12 defitsiidi taga võib olla uus autoimmuunhaigus

Copy
B12-vitamiini sisaldavad loomsed toidud, nagu liha, piim, juust ja munad
B12-vitamiini sisaldavad loomsed toidud, nagu liha, piim, juust ja munad Foto: Shutterstock

Uuring algas 2014. aastal ühe 67-aastase naispatsiendiga, kellel esinesid kõneraskused, ataksia ja treemor. Seerumi vitamiin B12 tase oli tal normis ja seni tuntud autoantikehi ei leitud. Patsient osales laiemas uuringus, mille ülesandeks oli uudsete neuroinflammatoorsete haiguste kujunemisel potentsiaalset rolli mängivate autoantikehade leidmine.

Patsiendilt avastati uudsed autoantikehad, mille sihtmärgiks on vitamiin B12 rakkudesse transportiv retseptor CD320. Kuigi patsiendi seerumis oli vitamiin B12 tase normis, selgus, et liikvoris oli sama vitamiini tase nullilähedane, kirjutab perearst Piret Rospu portaalis Med24.

Hematoentsefaalbarjääri in vitro mudeli abil näidati, et anti-CD320 autoantikehad takistasid vitamiin B12 transporti läbi hematoentsefaalbarjääri.

Ravi immunosupressantidega ja suures doosis vitamiin B12-ga parandas patsiendil liikvoris vitamiin B12 taset ja vähendas ka kliinilist sümptomaatikat.

Seejärel uuriti uute autoantikehade suhtes uuringus osalenud ülejäänud 254 inimest, kellest seitsmel leiti samuti anti-CD320 autoantikehad; neist neljal oli liikvoris vitamiin B12 tase madal.

Tervete kontrollide seas oli anti-CD320 seropositiivsus 6%, sarnaselt hulgiskleroosiga patsientidega (5,7%). Hulgiskleroosiga anti-CD320 positiivsetel patsientidel oli nende autoantikehade olemasolu tugevalt seotud liikvori metüülmaloonhappe tasemega, mis on vitamiin B12 defitsiidi metaboolseks markeriks.

Lisaks sõeluti anti-CD320 suhtes 408 patsienti mitteneuroloogilise süsteemse erütematoosluupusega ning 28 patsienti neuropsühhiaatrilise luupusega. Neuroloogilise sümptomaatika olemasoluga käis kaasas ligi neli korda suurema tõenäosusega (21,4%) anti-CD320-positiivsus kui ilma neuroloogiliste nähtudeta luupusehaigetel (5,6%).

Anti-CD320 autoantikehade kliiniline tähtsus tervetel kontrollidel ei ole selge. Üldjoontes ei ole haruldane, et elanikkonna seas on terveid inimesi, kellel on tuntud autoantikehad organismis olemas, kuigi pole selge, miks osad inimesed haigestuvad ja teised suudavad autoantikehi ilma haigestumata taluda. Edaspidi plaanitakse anti-CD320 autoantikehadega terveid isikuid jälgida, et näha, kas ja kuidas nende neuroloogiline sümptomaatika muutuma hakkab. Võimalik, et osadel patsientidel on teine ainevahetusrada (CRISPR sõelumisel leiti, et LDL retseptor võib olla vitamiin B12 transpordiks alternatiivne tee), mis CD320 mängust välja langemisel seisundit kompenseerib.

Tagasi üles