Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

VABANDAGE, KUIDAS PALUN? Terve inimese väljaheide on vähihaigele ravimiks

Copy
Uuring leidis, et fekaalide siirdamine võib suurendada immunoteraapia efektiivsust kaugelearenenud seedetraktivähiga patsientidel.
Uuring leidis, et fekaalide siirdamine võib suurendada immunoteraapia efektiivsust kaugelearenenud seedetraktivähiga patsientidel. Foto: Freepik

Äsja avalikuks tehtud kliiniline uuring on leidnud tõendeid, et fekaalide siirdamine võib suurendada immunoteraapia efektiivsust patsientidel, kellel on kaugelearenenud seedetraktivähk. Need leiud võivad sillutada teed kombineeritud ravile mõne kõige raskema vähihaiguse korral.

Uus lootus immunoteraapiale

Lõuna-Korea teadlased viisid läbi uuringu osana käimasolevast kavast, et parandada immuunrakkude inhibiitorite kasutamist. Need ravimid sihivad teatud valke, mis takistavad immuunsüsteemil vähirakke tõsise ohuna ära tundmast. Viimastel aastatel on neist inhibiitoritest ja muudest immunoteraapia vormidest saanud paljulubav ravistrateegia, mis võimaldab arstidel ravida kaugelearenenud vähivorme, mida kunagi peeti peaaegu ravimatuks. Kuid neil on ka piirangud, millest peamine on see, et ainult mõned patsiendid reageerivad ravile, samas kui teistel võib nende ravimite suhtes koguni resitentsus tekkida.

Mikrobioomi roll vähiravis

Mõned uuringud on viidanud sellele, et soole mikrobioom – meie seedetraktis elavate bakterite kogukond – võib mõjutada inimeste reaktsiooni immunoteraapiale. See on ajendanud teadlasi testima, kas fekaalide siirdamine võib suurendada immunoteraapia edukuse tõenäosust, taastades inimeste mikrobioomi. Eelmisel aastal avaldatud I faasi uuring on juba näidanud paljutõotavaid tulemusi nende siirdamiste kasutamisel melanoomipatsientidel. Kuid see viimane uuring näib olevat üks esimesi, kus neid testitakse muude metastaasidega tahkete kasvajate korral.

Uuringu tulemused

Teadlased värbasid oma uuringusse 13 patsienti, kellel oli erinevat tüüpi seedetrakti vähk ja kellel oli juba välja kujunenud resistentsus PD-1-vastaste inhibiitorite suhtes. Patsientidele tehti siirdamised inimestelt, kes olid immunoteraapiale reageerinud, seejärel anti neile uus ravikuur inhibiitoritega. Seekord oli pooltel patsientidest (kokku kuuel) märgatav reaktsioon, kusjuures viie patsiendi vähk stabiliseerus.

Paljutõotavad leiud

«Need leiud viitavad sellele, et fekaalide mikrobioota siirdamine, millega kantakse üle kasulikke mikroorganisme, võib ületada resistentsuse PD-1 inhibiitorite suhtes kaugelearenenud tahkete tuumoritega vähkide puhul, eriti seedetraktivähkides,» kirjutasid teadlased oma artiklis, mis avaldati ajakirjas Cell Host & Microbe.

See on vaid üks väike uuring, nii et edasised uuringud on kindlasti vajalikud, et teada saada, kas need siirdamised võivad olla immunoteraapiale elujõuline täiendus. Kuid uuringu tulemused võivad juba pakkuda väärtuslikke teadmisi selle kohta, kuidas soole mikrobioom mõjutab inimeste immunoteraapia tulemuslikkust. Teadlased suutsid tuvastada teatud bakterite tüvesid, mis olid seotud parema või halvema vastusega inhibiitoritele. Need teadmised peaksid aitama neil ja teistel teadlastel neid ravimeetodeid tulevikus täpsustada.

Tuleviku väljavaated

«Uurides mikrobioomi keerukaid interaktsioone, loodame tuvastada optimaalsed mikroorganimside kooslused, mida saab kasutada vähiravi tulemuste parandamiseks,» ütles avalduses uuringus osalenud Hansoo Park Gwangju teaduse ja tehnoloogia instituudist.

See terviklik lähenemine aitab mõista, kuidas mikroobide ökosüsteem tervikuna aitab kaasa terapeutilisele edule.

Allikas: Gizmodo

Tagasi üles