Kastoorõli, mida fašistid Itaalias omal ajal kiiresti mõjuva lahtistava toime tõttu karistuseks kasutasid, on nüüd TikTokis kaalulangetav trend. Mitte joomine, vaid kõhule hõõrumine, kirjutab The Conversation.
Kõhurasva eemaldamiseks soovitatakse internetis kummalist meetodit
Mõjutajad kallavad seda oma nabadesse ja mähivad õlis leotatud rätikud ümber oma keskosa. Nad väidavad, et see võib sulatada kõhurasva ja aidata puhituse vastu. Siiski nii see pole, vastavad tõendid selle kohta puuduvad.
Kastoorõli – valmistatud kastoortaime ubadest – on iidne ravim. Viited sellele esinevad iidses Egiptuse meditsiinilises tekstis nimega Ebersi papüürus (1550 eKr). Seda kasutati lahtistina ja erinevate nahahaiguste raviks. Väidetavalt kasutas Cleopatra seda oma juustes ja silmavalgete heledamaks muutmiseks.
Lõhnatu õli sisaldab rikkalikult rasvainet, mida nimetatakse ritsinoolhappeks, mis stimuleerib tugevalt soolte liikumist. Tänapäeval on see mõnes riigis heaks kiidetud käsimüügiravim lühiajalise kõhukinnisuse korral ja seda kasutatakse soolestiku puhastamiseks enne arstlikke läbivaatusi. Siiski pole palju teaduslikke tõendeid selle kohta, et see lahtistav toime on parem kui teised tavaliselt kasutatavad lahtistid, näiteks senna, mida on samuti kasutatud sajandeid.
Õli muud traditsioonilised kasutusalad hõlmavad ka valusate ja sügelevate silmade raviks, liigese- ja menstruatsioonivalu leevendamiseks ning sünnituse esilekutsumiseks. Kuid jällegi on tõendeid nende asjade kohta väga vähe.
Kastoorõli ei ole lihtsalt immutatud, seda kasutatakse laialdaselt ka nahakreemides, juuksepalsamites ja muudes kosmeetikatoodetes, nagu huulepulgad. Seda kasutatakse ärritunud naha niisutamiseks, rahustamiseks ja kortsude vähendamiseks. Selle niisutavad omadused on omistatud ritsinoolhappele. Juuksehooldustoodete osana aitab see väidetavalt juuste väljalangemise ja kõõma vastu.
Kuid kastoorõli kasutamine eraldiseisva tootena ei ole riskivaba. Õli immutamise peamised kõrvalmõjud on kõhukrambid, oksendamine, puhitus ja peapööritus.
Haavatavad inimesed, nagu eakad, imikud, rasedad või rinnaga toitvad naised ning maksa- või neerupuudulikkusega inimesed, peaksid vältima kastoorõli võtmist. Nagu kõigil, kellel on põletikuline soolehaigus, pimesoolepõletik või seedetrakti obstruktsioon või perforatsioon.
Kastoorõli kõrvaltoimed võivad süveneda ka söömishäiretega inimestel, kes võivad kasutada õli kaalu langetamiseks, kiirendades toidu läbimist soolestikus.
Kui aga soovite õli nahale või peanahale kanda, toimige ettevaatlikult. Mõnel inimesel võib see põhjustada allergilist reaktsiooni.
Alati on soovitatav kanda väike kogus puhast kastoorõli või kastoorõli sisaldavat kosmeetikatoodet väikesele osale nahapinnast. Kui 24 tunni möödudes allergilist reaktsiooni ei teki, siis võib eeldada, et toodet saab ohutult kanda suuremale kehapiirkonnale.