Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Uskuge või mitte, aga enesetapud võivad olla nakkavad

Copy
Columbia ülikooli teadlased on välja töötanud arvutimudeli, et uurida enesetappude nakkavust.
Columbia ülikooli teadlased on välja töötanud arvutimudeli, et uurida enesetappude nakkavust. Foto: Unsplash

Uus uurimus modelleerib enesetapukäitumise kiiret ja ulatuslikku levikut pärast Robin Williamsi, Kate Spade'i ja Anthony Bourdaini enesetappe.

Columbia ülikooli teadlased on välja töötanud arvutimudeli, et uurida enesetappude nakkavuse dünaamikat. Nende leidudest selgub, et nii 2014. kui ka 2018. aasta sündmused tõid kaasa olulise enesetapumõtete ja -käitumise kasvu. Need tulemused, mis on avaldatud ajakirjas Science Advances, pakuvad raamistikku enesetappude nakkavuse kvantifitseerimiseks, et paremini mõista, ennetada ja kontrollida selle levikut.

Jeffrey Shaman, Ph.D., uuringu kaasautor, Columbia Climate Schooli ajutine dekaan ja Columbia ülikooli Mailmani rahvatervise kooli keskkonnatervise teaduste professor selgitab, et nende välja töötatud mudel näitab, kuidas enesetappude nakkavus, sealhulgas enesetapumõtted ja surmad, levib kiiresti pärast kuulsuste enesetappe, kelle elu ja töö on tõenäoliselt olulised suurele osale elanikkonnast.

Shaman on tuntud gripi ja SARS-CoV-2 mudelite väljatöötamise poolest. Columbia teadlaste enesetappude nakkavuse mudelil on sarnane struktuur teiste nakkussüsteemide mudelitega, sealhulgas inimestega, kes suudavad nakkust levitada, ja inimestega, kes on vastuvõtlikud «infektsioonile».

Enesetappudel või enesetapumõtetel ei ole ühte kindlat põhjust. Osa enesetapumõtetest on aga juba ammu omistatud sotsiaalsetele või nakkuslikele protsessidele. Lähedus või tutvus inimestega, kes on mõelnud, üritanud või surnud enesetapu tõttu, võib esile kutsuda enesetapumõtteid või -katseid vastuvõtlikel isikutel.

CDC andmetel kasvasid enesetappude määrad aastatel 2000–2018 37 protsenti ja vähenesid aastatel 2018–2020 5 protsenti, enne kui naasid 2021. aastal oma tippu.

Columbia enesetappude nakkavuse mudel kasutab kahte andmeallikat. Esmalt kasutati riikliku enesetappude ennetamise kriisitelefoni iganädalaste kõnede koguarvu, et hinnata enesetapumõtteid (988 Lifeline on enam kui 200 ööpäev ringi töötava kriisikeskuse võrgustik, mis pakub konfidentsiaalseid vaimse tervise kriisi- ja nõustamisteenuseid kogu riigis).

Teine allikas pärineb riiklikust tervisestatistika keskuse hallatavast riiklikust elutähtsa statistika süsteemist (National Vital Statistics System).

Mudel hindab, et pärast 2014. aasta enesetapusündmust toimus enesetappude nakkavuse määrades kasv, sealhulgas tuhandekordne tõus tõenäosuses, et inimene hakkab enesetapumõtteid mõtlema pärast uudist Williamsi enesetapust.

Tulemuseks oli enesetapumõtete kasv, mis avaldus 988 Lifeline'i kõnede mahu järsus tõusus. 2018. aasta juhtum on sarnane, kuigi enesetappude nakkavuse määrade muutuste arv pärast Spade'i ja Bourdaini enesetappude uudist oli umbes poole väiksem.

Kahest kuulsuste enesetapusündmusest oli liigsete enesetappude arv pärast 2014. aasta Williamsi sündmust umbes kahekordne, mis võib peegeldada erinevusi kommunikatsioonis ja meedia tähelepanus pärast iga sündmust ning elanikkonna seotuse taset surnuga. Nii 2014. kui ka 2018. aasta simulatsioonides kestis nakkavuse määrade tõus umbes kaks nädalat, enne kui see naasis algtasemele.

Edasiste uuringute valguses ütlevad teadlased, et mudel võiks pakkuda enesetappude nakkavuse ja riski reaalajas hinnanguid. Sellised hinnangud eeldaksid, et 988 Lifeline'i kõnede maht ja NVSSi enesetappude surmad oleksid reaalajas kättesaadavad; praegu need ei ole. Lisaks on vaja täiendavaid uuringuid alternatiivsete mudelite väljatöötamiseks, sealhulgas nende, mis simuleerivad reaktsioone konkreetsete kogukondade seas ja võtavad arvesse meedia ja rahvatervise teavitustegevust.

«Lõppeesmärk on töötada selle nimel, et enesetappude nakkavuse mudel saaks aidata ennetada enesetappe,» selgitab Katherine Keyes, Ph.D., artikli kaasautor, epidemioloogia professor ja SPIRTi, uue Columbia algatuse direktor. Eesmärk on kiirendada rahvatervise teadusuuringuid, et paremini mõista vaimse tervise kriise ja leida lahendusi.

Teabe esitanud Columbia ülikooli Mailmani rahvatervise kool.

Allikas: Medical Xpress

Tagasi üles