Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Peedimahl – õnneks veel mitte keelatud ainete hulgas, aga kas peaks?

Copy
Peet on rikas nitraatide ja antotsüaanide poolest. Kuigi mõlemad pakuvad tervisehüvesid, annavad eelkõige nitraadid sooritusvõime eeliseid.
Peet on rikas nitraatide ja antotsüaanide poolest. Kuigi mõlemad pakuvad tervisehüvesid, annavad eelkõige nitraadid sooritusvõime eeliseid. Foto: Pixabay

Peet kogub populaarsust sportlaste seas, kes otsivad võimalusi oma soorituse parandamiseks, olgu siis jooksus või rattasõidus.

Mõned inimesed joovad peedimahla, teised söövad peeti või segavad jooki peedipulbrist. Aga kas see tõesti mõjutab, kui kiiresti me võistlusel jookseme või mäest üles sõidame?

Väikesed eelised

2020. aasta suur süsteemne ülevaade, mis hõlmas 80 kliinilist uuringut, kus osalejad määrati juhuslikult peedimahla tarbima või mitte, leidis, et peedimahla tarbimine pakkus sportlastele sooritusvõime eeliseid. Spordialadel, kus iga sekund või sentimeeter loeb, võib see eelis olla märkimisväärne. 16,1-kilomeetrisel proovisõidul rattaga oli peeditarbimisega seotud võit 48 sekundit.

Kasu kõikidele rühmadele ei laiene

Kuid autorid leidsid, et peedimahl ei olnud naistele ega eliitsportlastele tõhus – see võib olla tingitud sellest, et nendes rühmades osalejaid oli liiga vähe, et teha kindlaid järeldusi.

2021. aasta suur süsteemne ülevaade, mis hõlmas 73 uuringut vastupidavusalade sportlastega (kes jooksevad, ujuvad või sõidavad pikki vahemaid), esitas sarnaseid tulemusi. Peedi (ja teiste nitraadirikaste köögiviljade) tarbimine parandas nende väsimusaega keskmiselt 25,3 sekundi võrra ja läbitud distantsi 163 meetri võrra.

See paranemine oli nähtav harrastussportlastel, kuid mitte eliitsportlastel ega väheliikuvatel inimestel. See analüüs ei uurinud spetsiaalselt naisi.

Mis teeb peedi eriliseks?

Peet on rikas nitraatide ja antotsüaanide poolest. Kuigi mõlemad pakuvad tervisehüvesid, annavad eelkõige nitraadid sooritusvõime eeliseid.

Kui nitraat on alla neelatud, muundatakse see suus kohalike bakterite poolt nitritiks. Mao happelistes tingimustes muundatakse nitrit seejärel lämmastikoksiidiks, mis imendub vereringesse.

Lämmastikoksiid laiendab veresooni, mis toimetab hapniku kiiremini lihastesse. Nii saab energiat põletada, et treenivaid lihaseid kütusega varustada. Tulemus on see, et soorituseks kulub vähem energiat, mis tähendab, et väsimus saabub hiljem.

Kuidas kasutada peedimahla?

Austraalia Spordiinstituut (Australian Institute of Sport ehk AIS) on peeti hinnanud ja liigitanud selle A-rühma toidulisandiks. See tähendab, et spetsiifilistes sportlikes olukordades kasutamiseks on tugev teaduslik tõendusmaterjal olemas.

AIS soovitab, et peedilisand võib olla kasulik 4–30 minuti pikkustel treeningutel ja võistlustel ning meeskonnaspordialadel, kus on vahelduv koormus.

Parimate tulemuste saavutamiseks peaks peeditoode (olgu see siis mahl, pulber või toit) sisaldama 350–600 mg anorgaanilist nitraati. Kontrollige etiketti. Turul on saadaval mitmeid kontsentreeritud mahlu. Peet sisaldab umbes 250 mg nitraati 100 g kohta, seega tuleb tarbida vähemalt 200 g küpsetatud peeti, et saada sama efekt.

Tarbimisaeg

Nitraatidel on vaja aega, et need muunduksid lämmastikoksiidiks ja imenduksid vereringesse, seega tuleks toodet tarbida 2-3 tundi enne treeningut või võistlust. Võimalik, et peedimahla joomine mitu päeva enne treeningut või võistlust annab lisahüvesid.

Miinused

Teie uriin muutub punaseks, mis raskendab dehüdratsiooni. Ka väljaheide võib muutuda punaseks. Mõned inimesed võivad peedimahla tarbides kogeda kõhuvaevusi. Seetõttu proovige seda treeningu ajal, et näha, kas teil tekivad probleemid. Te ei soovi seda võistluspäeval avastada.

Teised nitraadiallikad

Kuigi piisava nitraadikoguse saamine köögiviljadest vahetult enne võistlust on keeruline, aitab viie portsjoni köögiviljade söömine päevas hoida lämmastikoksiidi taset veres kõrgel.

Nitraadirikkad köögiviljad on näiteks seller, rukola, spinat, porrulauk, petersell, hiina kapsas ja aedseller. Puudub selge tõendusmaterjal selle kohta, kuidas küpsetamine ja säilitamine nitraaditaset mõjutavad, seega on parim süüa neid nii, nagu teile kõige rohkem meeldib.

Samas on parem vältida nitraadilisandiga töödeldud liha. Lisaainet kasutatakse bakterite kasvu tõkestamiseks ning see lisab maitset ja värvi, kuid saadud naatriumnitrit võib suurendada vähiriski.

Kogu treeningu kohandamine

Kuigi peet võib anda väikese sooritusvõime tõusu, ärge unustage kohandada ka ülejäänud treeningut. Veenduge, et saate piisavalt süsivesikuid ja valku ning joote piisavalt vett. Parimate tulemuste saavutamiseks peate võib-olla konsulteerima asjatundjatega.

Allikas: The Conversation

Tagasi üles