Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Miks on olümpiaujujate selgadel rõngakujulised verevalumid

Copy
Fotol on itaallase Nicolo Martinenghi seljal füsioteraapilise kupukasutuse jäljed enne 2024. aasta Pariisi olümpiamängude ujumisvõistluse finaalsessiooni Pariisist läänes Nanterre'is .
Fotol on itaallase Nicolo Martinenghi seljal füsioteraapilise kupukasutuse jäljed enne 2024. aasta Pariisi olümpiamängude ujumisvõistluse finaalsessiooni Pariisist läänes Nanterre'is . Foto: OLI SCARFF

Kui oled jälginud innukalt olümpiamängude kajastust, oled kindlasti märganud sportlaste selgadel tumedaid verevalumilaadseid ringe. Mis need on ja kas need pakuvad sportlastele tervise- või konkurentsieeliseid? Uurime kuputeraapiat lähemalt.

Mis on kuputeraapia?

Kuputeraapia on iidne ravimeetod, kus nahale asetatakse väikesed anumakesed ehk «kupud», et tõmmata ihuvedelikke teatud piirkonda. Mõnel puhul kasutatakse selleks isegi loomade sarvi.

Kuppude abil tekitatakse vaakum, mis tõmbab naha ülespoole – kuppudesse. See põhjustab kapillaaride purunemist, mis viib verevalumilaadse efektini, mida oleme näinud ka olümpiaujujate kehadel. Vaakum luuakse kas tule abil või kaasaegsemas praktikas imemise teel. Kupud püsivad nahal 5–15 minutit; arvatakse, et see suurendab verevoolu piirkonda, aidates kaasa paranemisele ja isegi armkoe lõhustamisele, kuigi see pole teaduslikult tõestatud.

Kuputeraapia vormid

Kuputeraapial on kaks versiooni: kuiv kuputeraapia ja märg kuputeraapia. Märja kuputeraapia korral tehakse nahale väikseid sisselõikeid või abrasiivseid vigastusi, et tõmmata kehast verd või vedelikku. Kuiva kuputeraapia puhul nahka veritsuseni ei kahjustata ning seda võidakse kombineerida massaažiga.

Kuputeraapia ajalugu

«Kuputeraapial on juured Egiptuses, Makedoonias, Hiinas ja Indias, kuigi täpne päritolu on vaieldav. Mõnes kultuuris tuntakse seda Hacamatina ning selle praktika mainimist leidub Ebersi papüüruses, ühes vanimas teadaolevas meditsiinilises dokumendis, mis pärineb aastast 1550 eKr,» selgitab Daily Sabah.

Milleks kuputeraapiat kasutatakse ja kas see toimib?

Tundub, et kuputeraapiat kasutatakse paljude vaevuste, sealhulgas valu, artriidi, peavalu ja migreeni, kõrge vererõhu ning günekoloogiliste häirete raviks. Siiski pole veel piisavalt kvaliteetseid teaduslikke uuringuid, et kindlaks teha, kas kuputeraapia on nende seisundite ravis edukas.

Uuringud viitavad, et kuputeraapia võib olla kasulik lihas- ja alaseljavalude korral, kuid tõendid on piiratud. Enamik nõustub, et kuputeraapia on suhteliselt ohutu ja iseloomulikud ringikujulised märgid kaovad paari nädala jooksul. Sportlastel aitab kuputeraapia ilmselt parandada lihaste verevarustust ja seeläbi võib selline protseduur kiirendada taastumist ja võimalik, et isegi kasvatada sooritusvõimet.

Artikli sisu ei ole mõeldud professionaalse meditsiinilise nõuande, diagnoosi ega ravi asendamiseks. Alati tuleks küsida kvalifitseeritud tervishoiuteenuse osutajatelt nõu meditsiiniliste küsimuste korral.

Allikas: IFLScience

Tagasi üles