Teisipäeval, 6. augustil (2024) teatas USA Keskkonnakaitseagentuur (Environmental Protection Agency ehk EPA) ajaloolisest otsusest keelustada pestitsiid, mis võib kahjustada loodet. Dimetüültetraklorotereftalaadina (DCPA või Dacthal) tuntud umbrohutõrjevahendit kasutatakse mitmesugustel kultuuride puhul, sealhulgas brokoli, sibula, lehtkapsa, rooskapsa ja kapsa «kaitseks».
LÕPUKS! ⟩ USA-s keelatakse see putukamürk, et kaitsta veel sündimata lapsi (1)
EPA selgitas keelustamist: «Rasedad naised, kes puutuvad kokku kemikaaliga, võivad kogeda loote kilpnäärmehormooni taseme muutusi. See võib viia madala sünnikaalu, kahjustatud ajutalitluse, madalama IQ ja motoorsete oskuste probleemideni.»
EPA kemikaaliohutuse ja saastekaitse osakonna abidirektor Michal Freedhoff ütles agentuuri pressiteates, et DCPA on nii ohtlik, et see tuleb turult viivitamatult eemaldada.
Freedhoff lisas: «EPA ülesanne on kaitsta inimesi ohtlike kemikaalidega kokkupuutumise eest. Antud juhul võivad rasedad naised, kes ei pruugi kunagi teada saada, et nad olid kokkupuutes kemikaaliga, sünnitada lapsi, kellel on pöördumatud eluaegsed terviseprobleemid. Seetõttu kasutab EPA esimest korda peaaegu 40 aasta jooksul oma erakorralise peatamise volitusi, et lõpetada pestitsiidi kasutamine.»
«DCPA on Euroopa Liidus keelustatud alates 2009. aastast,» teatas NBC News.
Keskkonnarühmitused kiitsid otsuse heaks, kuid pidasid seda hilinenuks.
Keskkonnatöörühma (Environmental Working Group ehk EWG) vanem toksikoloog Alexis Temkin ütles avalduses, et EPA otsus DCPA peatada on teretulnud uudis, kuid see on ammu hilinenud.
Aastaid on EWG ja teised rahvatervise eestkõnelejad hoiatanud umbrohutõrjevahendi tõsiste riskide eest põllumajandustöötajatele, rasedatele ja teistele haavatavatele rühmadele.
Temkin lisas, et lugematu arv inimesi on DCPA-ga kokku puutunud, samas kui EPA on oma vastutusest kõrvale hoidnud. Agentuur oleks pidanud tegutsema aastakümneid tagasi, kui esimest korda tuvastati selle toksilise põllukemikaali inimtervise riskid.
Põllumajandustöötajate rühmad kiitsid samuti keelu, mis jõustub koheselt, heaks.
Alianza Nacional de Campesinase, riikliku naispõllumajandustöötajate organisatsiooni tegevdirektor Mily Treviño Sauceda nimetas otsust «ajalooliseks».
«Organisatsioonina, mida juhivad naispõllumajandustöötajad, teame lähedalt, millist kahju võivad pestitsiidid, sealhulgas dimetüültetraklorotereftalaat, meie kehadele ja kogukondadele põhjustada,» ütles Sauceda EPA pressiteates. «See erakorraline otsus on suurepärane esimene samm, mida loodame olevat sarja teiste otsuste seas, mis põhinevad põllumajandustöötajate kuulamisel, meie reproduktiivtervise kaitsmisel ja meie perede turvalisuse tagamisel.»
DCPA keeld järgnes kümnendipikkusele vaidlusele EPA ja DCPA ainsa tootja, AMVAC Chemical Corp., vahel. «Ettevõte ei vastanud kommentaaripalvele,» teatas NBC News.
EPA teatas, et nende hiljutine DCPA ülevaade oli osa protsessist, mille käigus registreeritud pestitsiide analüüsitakse iga 15 aasta järel uuesti, et veenduda nende ohutuses tervisele ja keskkonnale.
Allikad: NBC News ja Medical Xpress