Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

KURIOOSUM Brittide edukas vettehüppaja koob võistluste vaheaegadel – miks küll?

Copy
Kudumine aitab Tom Daleyl välja lülituda. Selle kasu vaimsele tervisele ei ole ainult olümpialaste jaoks.
Kudumine aitab Tom Daleyl välja lülituda. Selle kasu vaimsele tervisele ei ole ainult olümpialaste jaoks. Foto: OLI SCARFF

Tom Daley, Briti ajaloo edukaim vetthüpaja, kelle saavutuste hulka kuulub nüüd viis olümpiamedalit, äratas 2024. aasta Pariisi olümpiamängudel taas tähelepanu – seekord oma helesinise «Paris 24» kampsuniga, mida ta kudus teel mängudele ja ka võistluste ajal.

Tokyos 2021. aastal, kus Daleyt esimest korda kudumas märgati, rääkis ta, kuidas kudumine on aidanud tal vaimse tervisega toime tulla. Tema sõnul on see muutunud tema tähelepanulikkuse praktikaks, meditatsiooniks, meelerahuks ja viisiks põgeneda igapäevaelu ja eriti olümpiamängude pingete eest.

Kasu vaimsele tervisele, mida kudumine pakub, on hästi dokumenteeritud. Siiski jääb küsimus, miks on sellise kuulsa isiku nagu Daley avalik kudumine endiselt nii üllatav?

Kudumine ja soorollid

Kudumine seondub sageli naistega – eriti vanemate naistega – kui kodune hobi. Suures rahvusvahelises kudumise uuringus identifitseeris end naisena 99% vastanutest.

Ent kudumise ja soorollide ajalugu Euroopas on olnud keerulisem. Keskajal olid kudumise gildid eksklusiivsed ja ainult meestele mõeldud. Need olid osa lugupeetud Euroopa-ülesest kaubandusest, mis rahuldas nõudlust kootud toodete järele, mida kodutöölised üksi ei suutnud rahuldada.

Tööstusrevolutsioon muutis rõivatoodete tootmise odavamaks ja kiiremaks kui käsitsi kudumine. Kudumine ja teised sarnased tööd said ajaviiteks naistele ja neid tehti kodu privaatsuses.

Esimese ja Teise maailmasõja ajal kerkis kudumine taas esile kui «patriootlik kohustus», kuid seda harrastasid endiselt peamiselt naised.

COVID-pandeemia ajal läks kudumine uuesti moodi, kuid see pälvib jätkuvalt tähelepanu peamiselt siis, kui mehed – eriti kuulsad mehed nagu Daley või näitleja Ryan Gosling – sellega tegelevad. Mehi, kes koovad, nähakse sageli stereotüüpi rikkuvana, sest see tegevus on mõeldud ju vanadele naistele.

Kudumisega stressi maandamine

Kudumine võib tekitada uhkuse ja saavutuse tunde. Kuid sellise tippsportlase jaoks nagu Daley – kelle saavutuste hulka kuulub neli kuldmedalit ja üks hõbemedal – peituvad kudumise eelised mujal.

Olümpiatasemel sport põhineb täiuslikel tulemustel ja maailmarekorditel. Kudumise puhul on vaimse tervise aspekt seotud pigem protsessiga kui lõpptulemusega.

Daley ütleb, et kudumine on see ainus asi, mis võimaldab tal täielikult välja lülituda, ja ta nimetab seda oma teraapiaks:

Daley tunnistab, et ta võiks kududa tundide kaupa. Kudumise rütm ja kudumisvarraste klõbin rahustavad teda. Iga päev ta koob.

Kudumine võib tekitada «vooseisundi» läbi rütmiliste, korduvate liigutuste. See tasakaalustab väljakutse, ligipääsetavuse ja kontrollitunde, mis aitab stressi maandada ka kõrge pingega töökohtadel väljaspool tippsporti.

Näiteks kirurgide seas on leitud, et kudumine parandab nii heaolu kui ka käelist osavust, mis on nende rollis kriitiline.

Teised tervishoiutöötajad – sealhulgas onkoloogiaõed ja vaimse tervise spetsialistid – on leidnud, et kudumine aitab vähendada kaastundeväsimust ja läbipõlemist. Kudumise rahustav heli ja meeskonnatöö kudumisprojektide kaudu tugevdab nende vahelisi sidemeid.

Šveitsi psühhiaater on öelnud, et trauma all kannatavate inimeste jaoks võib kudumine aidata «kududa ajupooled taas kokku».

Üks teine uuring näitas, et kudumine algkoolis võib parandada laste täidesaatvat funktsiooni, sealhulgas võimet pöörata tähelepanu, meelde jätta olulisi üksikasju ja kõrvaldada segajad.

Kudumist kasutatakse regulaarselt ka loovpraktikana leina, depressiooni ja pealetükkivate mõtete ravis ning kroonilise valu ja kognitiivse languse vastu võitlemisel.

Kudumine kui kogukond

Kudumise kasulikkust toetavad tõendid põhinevad sageli inimeste endi ütlustel. Need uuringud annavad järjekindlalt positiivseid tulemusi ja hõlmavad suuri rahvastikurühmi.

See võib osutada kudumise teisele kasulikule omadusele: selle sotsiaalsele aspektile.

Kuigi kudumist saab teha üksinda ja see nõuab tavaliselt lihtsaid materjale, pakub see ka võimaluse sotsialiseerumiseks, tuues inimesi ühise huvi ümber kokku, mis võib aidata vähendada üksildust.

Näiteks Ravelry on vaba kudumite andmebaas ja sotsiaalvõrgustik, mis sisaldab enam kui miljonit mustrit, mille on koostanud kasutajad. «Lõngapommitamise» projektid püüavad kaasata kogukondi ja kaunistada avalikke kohti, kattes esemeid, nagu pingid ja liiklusmärgid, villaga.

Daley kudumise videod internetis on kujunenud omaette kogukonnaks. Nendes näitab ta kampsuni valmistamise protsessi, mitte ainult valmistooteid. Ta jagab ka kohti, kus ta eksis ja pidi oma töö üles harutama.

Tema uhkus valmistoote üle – natuke viltu, aga «armastusega tehtud» – võib olla värskendav vastumürk täiuslikele saavutustele, mida olümpiamängudel sageli näidatakse.

Allikas: The Conversation

Tagasi üles