Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Lääne-Niiluse viirushooaeg on Euroopas täies hoos

Copy
Lääne-Niiluse viirus levib sääsehammustuste kaudu.
Lääne-Niiluse viirus levib sääsehammustuste kaudu. Foto: Shutterstock

Lääne-Niiluse viirusesse (WNV) nakatumine näitab hooajalist kasvu Euroopas, seda täheldati selle aasta juulis. See näitab, et leviku hooaeg on hästi käimas.

2024. aastal ja 31. juuli 2024 seisuga teatasid kaheksa Euroopa riiki, et 69 inimesel on WNV-nakkuse juhtum. Juhtudest teatasid Kreeka (31), Itaalia (25), Hispaania (5), Austria (2), Ungari (2), Serbia (2), Prantsusmaa (1) ja Rumeenia (1). Kaheksast surmajuhtumist teatasid Kreeka (5), Itaalia (2) ja Hispaania (1).

Euroopa tasandil jääb sel aastal seni teatatud juhtude koguarv oodatud vahemikku, kuigi Kreekas ja Hispaanias on haigusjuhtude arv suurem kui eelmistel aastatel. Ka kliinilised ja raskusastme näitajad on sarnased eelmiste aastatega. Kõik sel aastal mõjutatud piirkonnad olid kas varem mõjutatud.

Arvestades soodsaid ilmastikutingimusi WNV levikuks Euroopas, on lähinädalatel ja kuudel oodata täiendavaid juhtumeid.

Umbes 20 protsenti WNV-infektsioonidest inimestel võib põhjustada Lääne-Niiluse palavikku, mida iseloomustavad sellised sümptomid nagu peavalu, halb enesetunne, palavik, oksendamine ja väsimus. Vähem kui üks protsent infektsioonidest võib põhjustada tõsiseid haigusi, mis mõjutavad närvisüsteemi.

WNV levib sääsehammustuste kaudu. Nakatumine on kõige levinum lindude seas, kuid nakatuda võivad ka inimesed ja imetajad. Umbes 80 protsenti inimeste infektsioonidest on sümptomiteta. Enamik juhtumeid inimestel esineb juulist septembrini, mil sääsed on aktiivsed.

WNV-l on Euroopas lai geograafiline levik tänu Culex pipiens sääskede rohkusele, mis vastutavad WNV leviku eest. See sääseliik on levinud Euroopas ja levinud kogu Euroopas.

Isikukaitsemeetmed WNV-nakkuse vältimiseks hõlmavad sääsetõrjevahendite kasutamist, suurema osa kehast katvate riiete kandmist ja magamist varjestatud või konditsioneeriga ruumides.

Märksõnad

Tagasi üles