Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Arst selgitab, millal võib sinikas olla märk ohtlikust haigusest

Copy
Sinikas
Sinikas Foto: Shutterstock

Eriarst Iris Koort selgitab, millal on sinikas märk raskest haigusest ja millises kehapiirkonnas see kindlasti arstiabi vajab. 

Sinikaks nimetatakse rahvakeeli verevalumit, enamasti tähistatakse selle nimetusega nahaaluste kudede verevalumit ehk hematoomi. Verevalum tekib tavaliselt trauma korral nagu kukkumine või löök ning paraneb ajapikku ise. Kui kudedesisene verevalum on väga suur, võib vaja minna arstiabi.

Millal võivad verevalumid olla märgid muust haigusest? Kui verevalumid tekivad väiksemagi trauma puhul (või spontaanselt ilma olulise traumata) inimesel, kes ravimeid ei tarvita, tuleks kindlasti pöörduda arsti poole põhjuse selgitamiseks. Põhjuseks võib olla vereloomehaigus või hüübimishäire, mida saab kindlaks teha või välistada vereanalüüsi abil. Sageli kaasnevad sellisel juhul ka muud vaevused: näiteks palavik või öine higistamine.

Millistes kohtades tekkinud verevalumid võivad ohtlikud olla ja vajavad arstiabi? Tavaline traumast põhjustatud nahaalune verevalum ehk sinikas ei ole ohtlik. Ohtlikuks osutuvad verevalumid ja -jooksud, mis tekivad trauma tagajärjel näiteks koljusiseselt või kõhuõõnes ja mille äratundmine ja diagnoosimine vajab tavaliselt piltuuringuid. Arstiabi vajavad enamasti ka liigesesisesed verevalumid ja silmatrauma tagajärjel tekkinud silma verevalumid, vahendas Confido terviseblogi

Märksõnad

Tagasi üles