Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

PUMBAD TÖÖLE Alzheimeri eemal hoidmiseks tuvastati huvitav võimalus

Copy
Vanuse kasvades aeglustub ajust jääkainete eemaldumine.
Vanuse kasvades aeglustub ajust jääkainete eemaldumine. Foto: Shutterstock

Alzheimeri, Parkinsoni ja ka teatud teiste neuroloogiliste haiguste korral ei suuda aju tõhusalt eemaldada kahjulikke jääkaineid. Samuti aeglustub toksiinide eemaldumine seoses vananemisega. Uus hiirtega tehtud uuring näitas aga, et vananemisega seotud mõjusid on võimalik tagasi pöörata ja taastada aju jääkainete eemaldamise protsess.

Rochesteri ülikooli uurijad avastasid, et kaelapiirkonna lümfisoonte funktsiooni taastamine võib märkimisväärselt kiirendada ajust jääkainete eemaldamist. See saavutati ravimi abil, mida juba kliiniliselt kasutatakse, vahendab Rochesteri ülikooli meditsiinikeskus.

Glümfaatiline süsteem, mis avastati 2012. aastal, on aju ainulaadne jääkainete eemaldamise süsteem, kus pea- ja seljaajuvedelik viib ajust liigseid valke, mida toodavad neuronid ja teised ajurakud. Noorte ja tervete ajude puhul toimib see süsteem hästi, kuid vananedes see aeglustub, mis loob tingimused haiguste, nagu Alzheimeri ja Parkinsoni, tekkeks. Näiteks Alzheimeri puhul koguneb valk tau ja Parkinsoni korral alfa-sünukleiin.

Valgujäägid peavad jõudma lümfisüsteemi ja lõpuks neerudesse, kus need töödeldakse koos keha muude «jäätmetega».

Ajakirjas Nature Aging ilmunud uues uurimuses ühendati osakeste jälgimise ja pildistamise täiustatud tehnikad, et uurida kaela lümfisooni, mille kaudu väljub ajust pool valgujääkidega pea- ja seljaajuvedelikust. Lisaks selle voolu mõõtmisele suutsid teadlased jälgida ja registreerida kaela lümfisoonte pulseerimist, mis aitab vedelikku ajust väljutada.

«Erinevalt südame-veresoonkonna süsteemist, millel on üks suur pump, süda, transpordib lümfisüsteemis olevat vedelikku hoopis pisikeste pumpade võrgustik,» ütles Rochesteri ülikooli Hajimi tehnikateaduste kooli professor Douglas Kelley. Nendel pisikestel pumpadel on tagasivoolu takistamiseks klapid ja need järgnevad üksteisele, et moodustada lümfisooned.

Teadlased leidsid, et hiirte vananedes vähenes kokkutõmmete sagedus ja klapid ütlesid üles. Seetõttu oli vanemate hiirte ajudest valgujääkidega pea- ja seljaajuvedeliku väljavool 63 protsenti aeglasem võrreldes nooremate loomadega.

Tuntud ravim taaskäivitab vedeliku voolu

Seejärel asus meeskond uurima, kas nad suudavad lümfisoonte pumbakesi taaselustada, ja tuvastasid ravimi nimega prostaglandiin F2α – hormoonitaoline ühend, mida tavaliselt kasutatakse meditsiiniliselt sünnituse esilekutsumiseks ja mis teadaolevalt soodustab silelihaste kokkutõbumist. Pumbakesed on vooderdatud silelihasrakkudega ja kui teadlased viisid ravimi vanemate hiirte kaela lümfisoontesse, suurenes kontraktsioonide sagedus ja jääkainetega pea- ja seljaajuvedeliku väljavool ajust, nii et puhastusprotsess saavutas noorte hiirtega sarnase taseme.

Kelly sõnul saaks kasutada lähenemist mugavalt jääkainete eemaldamise kiirendamiseks, kuna lümfisooned asuvad naha pinna lähedal. Lähenemisviis võiks ta sõnul olla koos teiste sekkumistega ka mitmete neuroloogiliste haiguste tulevaste ravimeetodite aluseks.

Märksõnad

Tagasi üles