Võrreldes eelmiste aastate suveperioodidega ilmneb apteekide ostustatistikast, et enam on levinud viirus- ja külmetushaigused ning ka inimeste mured seoses puukidega. Kiirtestide ja puugieemaldusvahendite nõudlus on hoogustunud eriti augustis, nendib Südameapteegi proviisor Aleksandr Sei.
Proviisor: augustis on hoogustunud viirus- ja külmetushaigused
«Covid-19 ja gripi kiirtestide müüginumbrid on juba juuli keskpaigast teinud suurema hüppe, võttes sügise mõõtmeid. Juulikuu kiirtestide müüginumbrid olid võrreldes aasta varasemaga poole suuremad ning augustis võrreldes eelmise augustiga pea kolmekordsed,» selgitas Sei ostustatistikat.
Terviseameti koroonaviiruse andmestikust ilmneb, et ka laboris tehtud koroonatestide analüüside arv on viimase 14 päeva võrdluses mõnevõrra varasemaga võrreldes kasvanud, olles 97,4 haigestunud 100 tuhande elanikkonna kohta, kuid proviisori hinnangul näitab ka kiirtestide vastu kasvanud huvi, et paljud inimesed ei pöördu enam viiruse puhul arsti juurde, vaid ravivad sümptomeid ise kodustes oludes ja tuginedes kiirtestide andmetele.
«Suvel, aga eriti augustis oleme ostustatistikas tähendanud, et nii koroona- kui ka gripi-kiirtestide vastu on huvi hoogustunud. Samuti näeme, et külmetushaiguste sümptomitele otsitakse ravimite abil leevendust,» nentis Sei.
Kuna gripi, Covid-19 ja RS-viiruse sümptomid on sageli sarnased, siis eelistatakse proviisori sõnul testi valikul üha enam kolmik- ja nelikteste, mis on võimelised tuvastama kõiki nimetatud haiguseid - Covid-19, gripp A ja B ning RS-viirus.
Puugihooaeg kestab
Külmetushaiguste kõrval on läbi suve inimesi muretsema pannud puugid, kes levitavad mitmesuguseid viiruseid, sealhulgas borrelioosi ja entsefaliidi tekitajaid.
«Kui puugid aktiveeruvad looduses juba kevadel, siis enim puugihammustusi registreeritakse Terviseameti statistikale tuginedes just suvekuudel. Nii näeme ka apteekides, et huvi puukborrelioosi kiirtestide vastu aga ka puugieemalduskonksude vastu on kasvanud,» tõi proviisor esile, nentides, et südasuvel osteti puugikonkse lausa nii innukalt, et mõnel päeval ei jagunud enam apteegis tooteid.
Sei nentis, et iga puugihammustusega ei pruugi kaasneda haigust, sest kõik puugid ei ole haigusekandjad, kuid kui puuk on hammustanud, on soovitatav puuk eemaldada nii ruttu kui võimalik. «Puugi eemaldamine on lihtsam, kui kasutada abivahendit – puugikonksu, sest puugi keha ei tohi tõmbamise ajal suruda ning samas tuleb veenduda, et puuk on tervena eemaldatud,» sõnas Sei.
Samuti soovivas proviisor hammustuskohta hiljem desinfitseeriva ainega puhastada.
«Apteekrid puutuvad sageli kokku ka küsimusega, kas puugihammustusele tuleks õli peale määrida – vastus on kindlasti ei. Puugihammustust tasub puhastada vaid desinfitseeriva ainega,» rõhutas proviisor.
Kui puukentsefaliidi vastu on võimalik end vaktsineerida, siis borrelioosi vastu vaktsiini ei ole ning ainus viis haigust ennetada on vältida puugihammustust. Kui puuk on ikkagi hammustanud, siis võimalikku nakkust saab tuvastada alates 2 nädalat pärast puugi hammustust ka kiirtestiga, mille positiivse tulemuse korral tuleb pöörduda perearsti poole, et alustada ravi.