Talvisel ajal võivad tekkida ka hooajalised afektiivsed häired, millega kaasneb väsimus ja kurbus. Depressiooni korral pole erilist huvi tavapäraste tegevuste vastu. Lisaks väsimustundele võib depressiooniga inimene süüa liiga palju või liiga vähe, magada napilt või tavapärasest oluliselt rohkem, tunda lootusetust ja võib esineda veel muid sümptomeid.
Ärevuse sümptomid võivad hõlmata rahutust, uneprobleeme, väsimust, ohtrat muretsemist, närvilisust.
Kui esinevad depressiooni või ärevuse sümptomid, pidage nõu perearstiga, kes saab vajadusel suunata erialaeksperdi poole.
Depressioon ja/või ärevus on ravitavad meditsiinilised probleemid. Ravimid, teraapia või nende kahe kombinatsioon aitavad neist jagu saada.
Unehäired
Sümptomid: krooniline väsimus, kurnatus pärast ärkamist, norskamine
Unehäired on rühm haigusseisundeid, mis häirivad või takistavad kosutavat, taastavat und. See võib tervist ja elukvaliteeti mõjutada, mistõttu on tähtis märgata sümptomeid.
Uneapnoe on üks levinumaid unehäireid. Kui norskamine peatab hingamise mõneks sekundiks, võib see olla uneapnoe.
Obstruktiivne uneapnoe põhjustab madalat vere hapnikusisaldust. Põhjus on selles, et hingamisteede sulgus takistab õhu jõudmist kopsudesse. Madal hapnikutase mõjutab omakorda südame ja aju tööd.
Mõnikord on ainus vihje, mis võib viidata uneapnoele, krooniline väsimus.
Fibromüalgia
Sümptomid: krooniline väsimus, sügav lihasevalu, valulikud tundlikkuspunktid, unehäired, ärevus, depressioon
Fibromüalgia on üks levinumaid kroonilise väsimuse ning luu- ja lihaskonna valu põhjuseid, eriti naistel.
Fibromüalgiat ja kroonilist väsimussündroomi peetakse eraldiseisvateks, kuid omavahel seotud häireteks. Neil on ühine sümptom: suur väsimus, mis segab oluliselt inimeste elu.
Fibromüalgia korral võite tunda, et olenemata sellest, kui kaua magate, pole seda kunagi piisavalt. Ja võite tunda, nagu oleksite päevasel ajal alati väsinud.
Fibromüalgiaga seotud pidev päevane väsimus tingib sageli vähese liikumise, mis põhjustab füüsilise vormi langust ja meeleoluga seotud probleeme. Parim viis nende mõjude korvamiseks on proovida olla füüsiliselt aktiivsem. Liikumine parandab und ja meeleolu ning aitab ka väsimuse vastu.
Kui proovite väsimuse leevendamiseks näiteks ujumist, alustage aeglaselt. Kui olete suurenenud füüsilise koormusega harjunud, saate basseinis või jõusaalis veedetud aega pikendada. Vältige aga ülepingutamist, mis võib väsimust suurendada.
Allikas: WebMD, PM Tervis