Pärnu Meie BENU Apteegi proviisor-juhataja Margot Lehari selgitab, et suve lõpus ja sügise alguses soodustavad viiruste levikut suured rahvakogunemised, festivalid ja muud ühisüritused. «Konditsioneerid teevad kurgu ja nina limaskesta viirustele vastuvõtlikuks ning sügisest lisanduvad veel ka nö sesoonsed viirused, mis levivad rohkem jahedamas ja niiskemas keskkonnas.»
Rinoviirused, gripiviirused, adenoviirused ja enteroviirused põhjustavad külmetushaiguste sümptomeid. Eriti haavatavad on lapsed ja eakad, kelle immuunsüsteem on nõrgem, selgitab Lehari ja lisab, et suvel on eriti levinud enteroviirused, mis võivad põhjustada järsult tõusvat palavikku, mis võib ulatuda kuni 40 kraadini.
«Samuti võivad eelmainitud viirused põhjustada ka hingamisteede haiguste sümptomeid nagu kurguvalu, ninakinnisus, nohu, köha, peavalu ja lihasvalusid. Ka seedetrakti probleemid, nagu iiveldus, oksendamine või kõhulahtisus on tavapärased,» selgitab proviisor.
Enim on haigustest mõjutatud lapsed, sest neil puudub veel piisavalt antikehasid viirustega võitlemiseks. Suvel ja sügisel lasteaedades levivad enteroviirused põhjustavad ägedat silmainfektsiooni ning osadel juhtudel avaldub ka nahalööve. Enteroviirused võivad mööduda paari päevaga või kesta kuni 14 päeva.
Lehari selgitab, et viirused levivad hingamisteede sekreetides nagu sülg või lima või nakatunud inimese väljaheites ja enamasti nakatutakse otsesel kokkupuutel. Samuti võivad viirused levida saastunud pindade või esemetega kokkupuutes, olgu selleks näiteks telefon, ukselingid või lapse mähe. «Soovitan ikka sagedasti käsi vee ja seebiga pesta ning vältida palavikuga inimestega kokkupuudet. Need meetmed aitavad viiruse levikut tõkestada,» paneb Lehari saabuva sügishooaja eel südamele.