:format(webp)/nginx/o/2024/08/28/16320558t1h4f65.jpg)
Kuigi meditsiin on paljudes valdkondades jõudnud kõrgele tasemele, on veritsuse peatamise meetodid endiselt pigem traditsioonilised: haavale surve avaldamine ja vere imendamine pulbri või marli abil. Kuid traumageel, brändinimega Traumagel, millele USA Toidu- ja Ravimiamet andis kolmapäeval meditsiiniseadme loa, võib muuta esmaabi andmist tõsiste veritsuste korral.
Traumageel, mis jõuab turule veel sel aastal, on 30 ml süstal, mis sisaldab vetikate ja seente baasil loodud hemostaatilist geeli, mis on värvilt ja tekstuurilt sarnane hummusele. Seda saab kanda otse haavale, aidates veritsust peatada mõne sekundiga. USA ravimiamet lubas selle kasutamist mõõduka kuni raske veritsuse korral. Joe Landolina, Brooklynis asuva ettevõtte Cresilon asutaja, kes toodab traumageeli, märgib, et lisaks veritsuse kiirele peatamisele võib toote voolavusomadus parandada ohutust näiteks kuulihaavade ravis.
«Kui kasutad marlit, pead seda kuulihaava sisse toppima toll-tolli haaval, ja pead veenduma, et see puutub kokku veritseva kohaga,» selgitab ta. «See on patsiendile valus ja abistajale ohtlik, kuna see võib šrapnelli- või luukildudega kokkupuutel meditsiinitöötajat vigastada. Traumageel jõuab aga sinna, kuhu vaja.»
Esimesed patsiendid
Traumagel sai FDA loa pärast seda, kui eelmisel aastal anti heakskiit Cresilon Hemostatic Gelile, mis on sama toote 5 ml versioon ja lubatud väiksemate haavade puhul. Kuid isegi enne seda tõestas ettevõtte toode oma võimekust enam kui 10 000 veterinaarkliinikus Vetigelina. Loomameditsiinis kasutati Vetigeli kõikjal alates seljaoperatsioonidest kuni hammaste puhastamiseni.
Kindla veterinaarklientide baasi loomine võimaldas ettevõttel laieneda, oodates heakskiitu traumageeli kasutamiseks inimestel. Ettevõte haldab nüüd 3300 m² suurust biomootorite tootmisüksust Brooklyni Industry Citys, mis suudab rahuldada traumageeli nõudlust pärast toote turuletoomist sel aastal. Ettevõte on ka üles ehitanud riikliku müügimeeskonna ning sõlmib partnerlussuhteid suurte tervishoiudistributsiooni ettevõtete loomade tervisega seotud harudega.
Tulevikurakenduste uurimine
Landolina sõnul oli traumageeli loomise algne eesmärk pakkuda kuulihaavade ohvritele kiire ja tõhus viis verejooksu peatamiseks, et nad jõuaksid meditsiiniasutusse. Kuigi see on laiaulatuslik rakendus, on sõdurid lahinguväljal suur potentsiaalne kasutusvaldkond.
«91% lahinguväljasurmadest on tingitud ennetatavast verejooksust,» selgitab ta. «Mis tähendab, et kui oleks olemas parem toode verejooksu peatamiseks, saaks päästa elusid.»
Kaitseministeerium on märganud Cresiloni tehnoloogia veelgi laiemaid rakendusi. Alates 2022. aastast töötab ettevõte koostöös Walter Reedi Armee Uurimisinstituudiga (Walter Reed Army Institute of Research ehk WRAIR) koostöösuhtes traumaatiliste ajukahjustuste stabiliseerimiseks sõdurite seas. Juulis jagas Cresilon positiivseid tulemusi eelkliinilisest uuringust, mis hindas nende geeli mõju koljusisesele rõhule ja hemoglobiinisisaldusele väikeloomadel.
«Kõike, mis tehakse väikeloomadel, ei pruugi tingimata tõlkida inimeste puhul samasugusteks tulemusteks,» lisab Landolina, rõhutades, et WRAIR uuritav rakendus on veel kaugel, kui see üldse osutub teostatavaks.
Praegu keskendub Cresilon traumageeli turuletoomisele ning EMT-de ja arstide koolitamisele selle kasutamiseks. Landolina sõnul on arste lihtsam õpetada kasutama traumageeli inimestel kui loomaarste kasutama Vetigeli loomadel. Loomad on ju erineva kuju ja suurusega ning Vetigeli kasutati laiemalt kui Traumageli.
«Õppekõver on palju lihtsam kui see, mida nägime Vetigeliga,» märgib ta. «See ei ole küll päris nii lihtne kui «sihi ja tulista», kuid see on peaaegu sama lihtne.»
Allikas: Fast Company