Liiga pikka ekraaniaega on seostatud mitmesuguste terviseprobleemidega, alates kehvast unest ja rasvumisest kuni vaimse tervise probleemideni. Nüüd näitab uus uuring, kuidas televiisori vaatamine mõjutab noorte täiskasvanute südame-veresoonkonna haiguste riski.
Iga tund teleka vaatamist suurendab selle haiguse riski
Uuring näitab, et iga täiendav telerivaatamise tund võib noortel täiskasvanutel suurendada südamehaiguste riski 26 protsenti, kirjutab Medical Daily.
Varasemates uuringutes on uuritud, kuidas televiisori vaatamine mõjutab südame-veresoonkonna haiguste riski, kuid need keskendusid enamasti keskealistele ja vanematele täiskasvanutele ning neil oli suhteliselt lühike jälgimisperiood.
Antud uuring on aga laiaulatuslik uuring, milles osales enam kui 4000 noort täiskasvanut vanuses 18–30 eluaastat. Et hinnata telerivaatamise pikaajalisi riske südameinfarkti, südamepuudulikkuse ja insuldi korral, uurisid teadlased osalejaid 30 aastat.
Ajakirjas Journal of General Internal Medicine avaldatud tulemused näitavad, et neil, kes veetsid 20. eluaastate alguses rohkem aega telerit vaadates, oli suurem risk eelpool mainitud südame-veresoonkonna probleemide tekkeks hilisemas elus.
23-aastaselt iga päev televiisori vaatamisele kulutatud lisatund suurendab südame isheemiatõve ja 16 protsenti südame-veresoonkonna haiguste riski. Ja igapäevane telerivaatamine aasta jooksul koos, mis eeldab üleliia kaua vaatamist tõstab 55 protsenti südame isheemiatõve, 58 protsenti insuldi ja 32 protsenti südame-veresoonkonna haiguste riski.
Uuringu tulemuste põhjal on noor täiskasvanuiga «oluline aken sekkumiseks televiisori vaatamise harjumustesse, et vältida kahjulikke kardiovaskulaarseid tagajärgi».
«Selles tulevases kohortuuringus seostati suuremat telerivaatamist noores täiskasvanueas ja iga-aastast telerivaatamise arvu suurenemist keskeas esinevate enneaegsete südame-veresoonkonnahaiguste, eriti südame isheemiatõve juhtudega. Noor täiskasvanuiga ja käitumine keskeas võivad olla olulised perioodid tervisliku seisundi edendamisel. telerivaatamise käitumismustrid,» kirjutasid teadlased.
«Meie tulemused näitavad, et aeg, mida noored täiskasvanud veedavad ekraanide vaatamiseks, võib oluliselt mõjutada nende riski haigestuda hilisemas elus tõsiste südamehaigustesse. Rohkem ekraaniaega võib häirida olulisi tegevusi, nagu uni ja füüsiline aktiivsus,» ütles uuringu juhtiv autor dr Jason Nagata.