Uuring näitas, et inimestel, kes tarbisid enamiku päevade jooksul nädalas rohkem kui 400 mg kofeiini, oli suurem risk haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse hoolimata sellest, et nad olid terved.
Osalejatel, kes jõid sageli nii palju kofeiini, oli suurem tõenäosus, et aja jooksul tõusis südame löögisagedus ja vererõhk, mis suurendas südame terviseprobleemide riski.
«Üldiselt on krooniline vererõhu tõus tulevaste südame-veresoonkonna haiguste, nagu südameinfarkt, südamepuudulikkus või insult, riskitegur,» ütles Norton Heart & Vascular Institute'i kardioloog Jason Hopper.
Teadlased analüüsisid 92 tervest inimesest koosnevat rühma, kes olid vanuses 18–45 aastat ja kellel kõigil oli normaalne vererõhk. Osalejatel mõõdeti vererõhku ja pulssi, seejärel paluti neil teha kolmeminutiline astmeline test – see hindab inimese südame-veresoonkonna võimet selle põhjal, kuidas nende südame löögisagedus taastumisperioodil aeglustub.
Lisaks dokumenteerisid teadlased ka seda, kui palju kofeiini teest, kohvist ja gaseeritud jookidest, nagu Coca-Cola, Redbull ja Monster, iga osaleja päevas tarbis.
Ligi 20 protsenti osalejatest tarbis iga päev vähemalt 400 mg kofeiini, mis võrdub nelja tassi kohvi, kahe energiajoogi või 10 purgi limonaadi joomisega.
Näidati, et nii palju kofeiini tarbimine mõjutab märgatavalt osalejate autonoomset närvisüsteemi, tõstes aja jooksul nende südame löögisagedust ja vererõhku.
Tulemused olid veelgi tõsisemad nende seas, kes jõid järjepidevalt ühe päeva jooksul üle 600 mg kofeiini; astmetestile järgnenud viie minuti jooksul oli neil osalejatel südame löögisagedus (100 lööki minutis) ja vererõhk (140/90 mm Hg, kus 120/80 mm Hg on normaalne) märkimisväärselt tõusnud.