Happesuse regulaatorid on lisaained, mis võivad hapendatud toitudes täita mitut ülesannet, alates säilimisaja pikendamisest kuni värvi hoidmiseni.
Olenemata toidu eripärast või lisaaine tehnoloogilisest rollist, ei tohi lisaaine kasutamine tarbijat toidu värskuse või kvaliteedi osas eksitada. Näiteks ei ole lubatud tuunikalale lisada piirnormist kõrgemat kogust antioksüdante, et seeläbi kunstlikult taastada säilimise käigus tuhmunud värvust.
Müüt nr 4: säilitusaineid tuleb kindlasti vältida
Kui osad lisaained on olulised soovitud tekstuuri või maitse- ja lõhnaomaduste hoidmiseks, siis säilitusaineid kasutatakse toidus peamiselt mikroorganismide kasvu pärssimiseks. Näiteks lihatoodetes on äärmiselt oluline pärssida botuliini (neurotoksiini) eritava bakteri Clostridium botulinum kasvu, mistõttu kasutatakse nendes toodetes naatriumnitritit (E 250) ja naatriumnitraati (E 251). Kuna nitritid aitavad säilitada ka lihatoodete roosat värvust, on neid liha töötlemiseks kasutatud juba alates keskajast.
Säilitusainetena kasutatakse ka sorbiinhapet (E 200) ja bensoehapet (E 210), mida looduslikult leidub jõhvikates, pohlades ja pihlakamarjades, samuti nende hapete sooli.
Oma antiseptiliste omaduste tõttu kasutatakse veinides, kuivatatud puuviljades, sinepis ja muudes toitudes vääveldioksiidi ja sulfiteid (E 200-228), mida looduslikult leidub ka näiteks õunas, sibulas, kapsas ja riisis.
Säilitusaineid tajutakse tihti murettekitavatena, kuid põhjalike ohutushindamiste tulemusel ei ole leitud tõendeid, et toidus kasutatavate koguste juures oleks säilitusained seotud mõne tervisehäire tekke suurema riskiga. Tuleb aga märkida, et sulfitid kuuluvad 14 levinuma toiduallergeeni hulka ja nendega kokkupuudet peaksid vältima inimesed, kellel on sulfitite osas esinenud ülitundlikkust või talumatust.