Paljud arvavad ekslikult, et psoriaas on üks kindel haigus, kuid tegelikult on seda mitut tüüpi. Kõige tavalisem on suurte naastudega psoriaas, millel on paksud hõbedased soomused. Muud tüübid:
Guttaatpsoriaas: nimetatakse ka «vihmapiisapsoriaasiks» pisarakujuliste laikude tõttu.
Pöördpsoriaas: esineb piirkondades, kus kehaosad puutuvad kokku, nagu kaenlaalused ja kubemepiirkond.
Erütrodermiline psoriaas: haruldane psoriaasi tüüp, mis katab suure osa kehast.
Pustuloosne psoriaas: tekitab mädaga täidetud punnikesi, tavaliselt kätel ja jalgadel.
4. Psoriaasi põhjustab halb hügieen
Psoriaasi olemasolu ei tähenda kehva hügieeni. Vastupidi, inimesed, kes põevad psoriaasi, peavad nahahooldusele väga hoolikalt tähelepanu pöörama, kuna nahk on valulik ja kestendav ning vajab pidevat hooldust.
5. Arstid saavad psoriaasi välja ravida
Praegu puudub psoriaasi ravi, kuid teadlased jätkavad haiguse mehhanismide uurimist, mis võib tulevikus viia ravi leidmiseni. Siiski saab psoriaasi edukalt leevendada ja kontrolli all hoida. Arstid ja dermatoloogid pakuvad mitmesuguseid ravivõimalusi, sealhulgas paikseid kreeme, valgusteraapiat ja süsteemseid ravimeid.
6. Psoriaas mõjutab ainult nahka
Kuigi haiguse kõige märgatavam mõju on nahal, võib psoriaas mõjutada ka liigeseid. Psoriaatilist artriiti esineb 6–42 protsendil psoriaasiga inimestest. See põletikuline artriit mõjutab sageli põlvi, käte ja jalgade liigeseid ning kõõluste kinnitusi, näiteks kannal ja alaseljal. Lisaks füüsilistele sümptomitele võib psoriaas tekitada ärevust, depressiooni ja madalat enesehinnangut, mis mõjutavad igapäevaelu.
7. Psoriaasile pole leevendust pakkuvaid ravimeid
Kuigi psoriaasi ei saa välja ravida, on palju tõhusaid ravimeetodeid, mis aitavad sümptomeid leevendada. Need varieeruvad paiksetest kreemidest, vahtudest ja geelidest kuni valgusteraapia ja süsteemsete ravimiteni.