Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Täna tähistatakse ülemaailmselt apteekrite päeva

Copy
Apotheka Valga Selveri Apteek.

Proviisor, ravimid

Foto: Arvo Meeks/Valgamaalane
Apotheka Valga Selveri Apteek. Proviisor, ravimid Foto: Arvo Meeks/Valgamaalane Foto: Arvo Meeks

25. septembril tähistatakse üle maailma apteekrite päeva. Täna 112 aastat tagasi asutati Hollandis rahvusvaheline apteekrite assotsiatsioon FIP, mis liidab hetkel üle nelja miljoni apteekri ja kus meid esindab Eesti Proviisorapteekide Liit (EPAL). Apteekriamet on Eestis sajandipikkuste traditsioonidega valdkond ja Tallinna Raeapteek on Euroopa vanim siiani samas kohas tegutsev apteek, mis asutati Tallinna rae poolt enam kui 600 aastat tagasi.

Eestis tegutseb täna kokku ligi 500 apteeki, neist 24 haiglates ja üks veterinaarapteek. Ülejäänud apteegid on üldapteegid, kuhu iga Eesti inimene võib minna. Kokku töötab Eestis ligi 1500 apteekrit, kes jagunevad pea võrdselt proviisorite ja farmatseutide vahel. Seda on peaaegu kaks korda rohkem kui perearste, keda on enam kui 800. Apteekritele lisaks töötavad apteekides ka klienditeenindajad, kes nõustavad inimesi muude kaupade, sealhulgas kosmeetika, loodustoodete, hügieenitoodete jms osas. Samuti tegutseb Eestis viis e-apteeki, mis pakuvad nii retsepti- kui käsimüügiravimeid ja mis kokku moodustavad 2,3 protsenti ravimiturust – osakaal, mis on aastatega järjepanu kasvanud.

Eesti apteegis töötab keskmiselt 2-5 apteekrit ja üks apteek tagab teenuse ligi 3000 inimesele. Väljastatud ravimitest enamuse moodustavad Tervisekassa poolt hüvitatavad retseptiravimid. Käsimüügiravimite maht apteekide kogukäibest on ligikaudu viiendik. Sarnaselt arstide ja õpetajatega, on apteekrite keskmine vanus üle 50 aasta ja valdkonda kimbutab sama mure, ülejäänud tervishoiusektorit –apteekreid on mitmes Eesti piirkonnas puudu.

Apteeker on ravimiteadlane, kes on saanud laiapõhjalise meditsiinilise hariduse. Eestis õpetatakse apteekreid Tartu Ülikooli meditsiinivaldkonnas, kus viieaastase õppe järel lõpetavad proviisorid, kellel on õigus apteeke omada ja juhtida. Kolmeaastase õppega farmatseute koolitab Tallinna Tervishoiu Kõrgkool. Sel sügisel alustasid õpinguid 48 tulevast proviisorit ja 46 farmatseuti.

Apteekri põhitegevus on ravimite väljastamine, nende ise valmistamine on muutunud järjest harvemaks, kuid on teatud juhtudel siiani vajalik alternatiiv, ennekõike lasteravimite puhul. Järjest suureneb raviminõustamise osakaal apteegis. Viimaste aastate globaalne trend, mida ka Eesti järgib, on järjest suurema hulga teenuste pakkumine apteekides. Mis omakorda vähendab koormust ülejäänud tervishoiusüsteemile. Nii saab täna valitud Eesti apteekides mõõta tervisenäitajaid ja vaktsineerida gripi, COVIDi ning puukentsefaliidi vastu.

Tänavuse üleilmse apteekrite päeva teemaks on apteekrite roll maailma tervisevajaduste rahuldamisel.

Märksõnad

Tagasi üles