Obstruktiivne uneapnoe võib olla kõhuaordi aneurüsmi riskitegur, tuvastasid Missouri ülikooli meditsiinikooli ja NextGen Precision Healthi teadlased.
Uneapnoe suurendab sageli surmaga lõppeva seisundi tekkeriski
Kõhuaordi aneurüsm tekib siis, kui keha suurim arter, aort, paisub ja võib lõhkeda. Kui aort lõhkeb, tekib sisemine verejooks, mis lõppeb sageli surmaga.
Obstruktiivne uneapnoe on krooniline haigus, mille korral inimese hingamine magamise ajal korduvalt peatub ja taastub, suurendades südame-veresoonkonna probleemide riski. Uurijad leidsid, et uneapnoe põhjustatud vaheldub hüpoksia ehk hapnikuvaegus suurendas hiirtel kõhuaordi aneurüsmi tekke ohtu, vahendab Missouri ülikool.
Uurimistulemuste kohaselt ei ole vahelduv hüpoksia üksi piisav aneurüsmi tekitamiseks, kuid koos täiendavate metaboolsete probleemidega, nagu näiteks rasvumine, võib see kaasa aidata aordi struktuuri lagunemisele ja aneurüsmi arengule. Hüpoksia tõttu aktiveeruvad ensüümid, mis võivad nõrgendada aordi seina.
Teadlaste eesmärk on paremini mõista, kuidas aneurüsmid arenevad, et leida viise nende progresseerumise jälgimiseks ja aeglustamiseks, eriti uneapnoega patsientidel.
Uurimus avaldati ajakirjas Applied Physiology.