Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Endometrioosi ravim sai tervisekassa soodustuse

Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: iStock.com / Design Cells

Alates 1. oktoobrist kehtib tervisekassa soodustus endometrioosi ravis kasutatavale innovatiivsele hormoonravi preparaadile, mis sisaldab toimeaineid relugoliks, östradiool ja noretisteroonatsetaat. Endometrioosi esineb 10–15 protsendil viljakas eas naistest, Eestis kuni ligi 30 000 naisel.

Endometrioos on krooniline haigus, mida ei ole võimalik välja ravida. Ravi eesmärk on maksimaalselt vähendada valu ja muid sümptomeid, suurendada rasestumise võimalust ning parandada naise elukvaliteeti.

Relugoliks on mittepeptiidne GnRH retseptori antagonist, mis seondub hüpofüüsi eessagaras GnRH retseptoritega ja pärsib neid. Sedasi takistatakse haiguse levimist ja menstruatsioonid muutuvad vähem valulikuks ning väheneb menstruatsiooniaegse veritsuse hulk.

Endometrioosist ja selle ravist räägivad Tartu Ülikooli naistekliiniku naistearstid ja õppejõud Katrin Täär ja Helen Reim.

Endometrioosi puhul kasvab ja areneb (sh veritseb) emakaõõnt voorderdav limaskesta kude väljaspool emakat, mistõttu tekib naaberorganites ärritus, võivad tekkida liited ja munasarjades tsüstid. Peamisteks kaebusteks on elukvaliteeti häiriv valulik menstruatsioon ja/või viljatusprobleemid, kuid kaebused võivad laias ulatuses varieeruda. Haigus on naissuguhormoonist östrogeenist sõltuv ja võib alata juba noorukieas ning hakkab kehas taanduma menopausi saabudes. Tänapäevane ravi on vajadusel suunatud selle staadiumi tagasipöörduvale imiteerimisele. Ravi üks nurgakivisid on hormonaalne ravi, et vastandada östrogeeni mõju naise organismis. Selleks kasutatakse erinevaid kombinatsioone (nii kombineeritud kui ka monohormonaalsed ravimeid) koos valuraviga. Ravi on pikaaegne ehk tänaseks teadaolevatele andmetele tuginedes on soovitatav endometrioosi hormonaalne ravi katkestada vaid rasestumissoovi või ravi häirivate kõrvaltoimete tõttu.

Tagasi üles