Valu, surin ja krambid jalgades, sealhulgas labajalgades, võivad viidata kehvale vereringele, vahendab Medical Xpress.
Vereringehäiretele võivad viidata need sümptomid
Baylori meditsiinikolledži arst dr Veenadhari Wang selgitab, et veri toimetab hapnikku ja teisi vajalikke toitaineid üle kogu keha ning viib jääkained ära. Kui miski takistab verevoolu, mõjutab see organismi talitlust. Keha püüab kaitsta elutähtsate organite verevarustust, mistõttu märgatakse vereringehäirete sümptomeid kõigepealt jäsemetes.
Kui vereringeprobleeme ei lahendata, võivad need mõjutada elutähtsaid organeid nagu süda ja maks.
Esialgsed ohumärgid võivad olla raskesti märgatavad. Nende hulka kuuluvad põletav valu jalalaba esiosas või varvastes, kui inimene parasjagu ringi ei liigu, või valu sääremarjades, reites või tuharates pärast kõndimist – valu kaob pärast puhkust. Samuti võivad kehva vereringe tunnused olla naha värvimuutus ja haavad, mis paranevad aeglaselt.
Vereringeprobleemide põhjuseid on mitu, sealhulgas kolesterooli kogunemine veresoonte seintele ehk ateroskleroos, mis on tavaline suitsetajate ja diabeetikute seas. Kõrge vererõhk, põletikud ja verehüübed võivad samuti verevoolu häirida.
Geneetilised tegurid võivad samuti rolli mängida, eriti kui perekonnas on esinenud ateroskleroosi, diabeeti või kõrget vererõhku. Risk on kõrgem vanematel inimestel, meestel ja mustanahalistel.
Parim viis vereringeprobleemide ennetamiseks on riskitegurite vähendamine, näiteks suitsetamisest loobumine ja füüsilise aktiivsuse suurendamine. Samuti võivad aidata kaalulangetus, regulaarne liikumine ja vajadusel kolesterooliravimite (nt statiinide) võtmine.
Kui sümptomid püsivad, võib arst soovitada kirurgilisi sekkumisi.