Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Teadlased: inimeste oodataval elueal on piir

Copy
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Võime olla saavutamas inimeste oodatava eluea ülempiiri. Kuigi meditsiinitehnoloogias on tehtud tohutuid edusamme ning üha rohkem inimesi elab 100-aastaseks, ei too need arengud kaasa märgatavat eluea tõusu, eriti riikides, kus elanikkonna eluiga on juba pikk, vahendab Phys.org.

Ajakirjas Nature Aging ilmunud uuringut juhtinud Illinoisi ülikooli teadlane S. Jay Olshansky rõhutas, et «me peame tunnistama, et on olemas piir» ja ehk peaksime ümber hindama, millal inimesed peaksid pensionile minema ja kui palju raha nad vajavad, et oma elu lõpuni ära elada. Texase ülikooli teadlane Mark Hayward nõustus, et oodatav eluiga on saavutamas platood ning kuigi on võimalik, et tulevikus võib mõni läbimurre eluiga veelgi pikendada, siis «praegu meil seda pole».

Uuring, mis hõlmas aastatel 1990–2019 kogutud andmeid, keskendus kaheksale riigile, kus elanikkond elab kõige kauem: Austraalia, Prantsusmaa, Hongkong, Itaalia, Jaapan, Lõuna-Korea, Hispaania ja Šveits. Uurijad leidsid, et eluiga pikeneb endiselt, kuid aeglasemas tempos. Kui 1990. aastatel kasvas eluiga keskmiselt 2,5 aastat kümnendis, siis 2010. aastatel kasvas see 1,5 aastat – ja peaaegu üldse mitte Ameerika Ühendriikides.

Olshansky sõnul ei pruugi eluiga enam oluliselt pikeneda. Kuigi sajandivanuseid inimesi on rohkem, jääb nende osakaal siiski piiratuks. Olshansky hinnangul elab enamikus riikides 100-aastaseks alla 15 protsendi naistest ja viis protsenti meestest.

Märksõnad

Tagasi üles