Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Eestlased jagavad, miks otsustasid soolevähi sõeluuringus osaleda

Copy
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Eestis kutsutakse iga kahe aasta tagant 60–68-aastaseid mehi ja naisi soolevähi sõeluuringule. Uuringu käigus otsitakse vähieelseid muutuseid, mida õigel ajal ravides on võimalik vähki haigestumist vältida.

62-aastane Sirje on soolevähi sõeluuringul osalenud juba kahel korral. Nii 60-aastaselt kui ka nüüd 62-aastaselt. Tema sõnul on sõeluuringul osalemine hea viis oma tervist tasuta kontrollida. «Võtan alati kõikidest ennetavatest sõeluuringutest osa, lisaks soolevähi omale olen käinud ka rinna- ja emakakaelavähi sõeluuringul. Mu arvates on alati parem haigust pigem võimalusel ennetada, kui lasta sellel kaugele areneda ja hakata siis raviga tegelema. Sõeluuring on ju ka kõigile tasuta. Tunduks patt sellist head võimalust oma tervise eest hoolitseda käest lasta,» märkis ta.

Tänavu sai esimest korda soolevähi sõeluuringu kutse ka 60-aastane Jüri. «Kui ikka kutsutakse, siis tuleb minna. Uuringul osalemine ei ole ju tegelikult keeruline, tuleb end lihtsalt kokku võtta. Kogu protsess oli väga lihtne – sain perearsti käest testikomplekti, tegin kodus testi ja saatsin postiga laborisse. Varsti oli vastus käes. Karta pole tegelikult midagi – kui selgub, et kõik on korras, on hästi, ja kui midagi ka uuringu käigus leitakse, siis vähemalt on probleemile jälile saadud ja saab sellega tegelema hakata. Kes teab, millal muidu haigus endast märku oleks andma hakanud – mida varem see avastatakse, seda parem,» tõdes Jüri.

68-aastane Aivar märkis, et tema käib sõeluuringul lapselapse soovitusel. «Tütre tütar tuletab alati meelde, kui on minu aasta sõeluuringul osaleda. Nii ka seekord. Olen teda kuulanud ja ikka sõeluuringust osa võtnud – ise tahan ju ka, et elu oleks võimalikult pikk ja saaks lähedastega pikalt koos aega veeta. Siis on aga ka vaja oma tervist aeg-ajalt kontrollida,» ütles ta.

Möödunud aastal osales soolevähi sõeluuringul 60,4 protsenti kutsututest. Suurem osa neist sai uuringul osaledes kindlustunde, et nende tervisega on kõik korras. Edasisi uuringuid vajab aastas vaid kuus protsenti kutsututest ning neist suuremal osal avastatakse vähieelsed muutused, mitte vähk. Tervise Arengu Instituudi vähi sõeluuringute registri andmed näitavad, et vähieelsed muutused avastatakse ligi igal 70. sõeluuringul osalejal, vähk aga vaid ligi igal 540. osalejal.

Tänavu on tasuta uuringule kutsutud ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised ja mehed sünniaastaga 1956, 1958, 1960, 1962 ja 1964.

Soolevähi sõeluuringul osalemiseks tuleb võtta ühendust oma perearstikeskusega ja registreerida end pereõe vastuvõtule. Vastuvõtul antakse väljaheiteproovi võtmiseks vajalik peitveretesti komplekt. Proovi saab mugavalt võtta kodus ning seejärel tuleb see saata postiga laborisse. Proovi saatmise postikulu on eelnevalt tasutud. Tervisekassa kinnitab, et juhul, kui peaks tekkima vajadus lisauuringuteks või raviks, siis ka need kulud on kaetud kõigile, sealhulgas ravikindlustuseta inimestele.

Tagasi üles