Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Arst avaldab, mis vähendab lastel lühinägelikkuse tekke tõenäosust (1)

Copy
Laste nägemist aitab hoida lisaks nutiaja lühendamisele väljas viibimine.
Laste nägemist aitab hoida lisaks nutiaja lühendamisele väljas viibimine. Foto: Shutterstock

Üle kogu maailma tähistatakse igal oktoobrikuu teisel neljapäeval nägemise päeva. Sel aastal on erialapäeva fookus suunatud laste silmade tervisele.

Dr Kaarel Kree Tartu Ülikooli kliinikumi silmakliinikust rõhutas, et laste nägemise korrigeerimine ning regulaarne silmade kontroll on oluline, kuna laste nägemine on sageli veel arenguetapis, mil õigeaegne ravi aitab nägemist parandada. «Laste silmade kontroll, kas perearsti või silmaarsti vastuvõtul, on ette nähtud kõigile lastele 3-aastaselt ning uuesti enne kooliminekut umbes 7-aastaselt. Uuringud näitavad, et ekraaniaja vähendamine ja väljas viibimine aitavad vähendada lastel lühinägelikkuse ehk müoopia tekkimist. Seetõttu on väga oluline tõsta silmade tervise eest hoolitsemiseks teadlikkust nii kodus, lasteaias kui koolis,» lausus dr Kree.

Silmaarsti sõnul kehtib laste puhul lihtne 2-20-20 reegel: olla iga päev vähemalt kaks tundi päevavalgusega õues ning iga 20 minuti lähitöö järel teha pausi, vaadates 20 sekundi vältel vähemalt kuue meetri kaugusesse. Lähitöö võib tähendada nii kooli õppetööd, koduseid ülesandeid, raamatu lugemist vabal ajal või nutiseadmes viibimist.

Nii nagu lastel, tuleb ka täiskasvanutel oma silmade tervise eest hoolt kanda. «Paljud sagedasemad nägemispuudega seotud silmahaigused, nagu diabeetiline retinopaatia, katarakt ja glaukoom, on õigeaegsel avastamisel ravitavad. Õigeaegseks avastamiseks on vajalik, et üle 40-aastased inimesed käiksid iga kahe kuni kolme aasta tagant regulaarselt kontrollis, kus hinnatakse nii nägemisteravust, silmarõhku kui ka kontrollitakse silmi sagedamini esinevate silmahaiguste suhtes,» rääkis dr Kree.

Tartu Ülikooli kliinikumis toimuvad lisaks tavapärasele silmaarsti vastuvõttule ka laste-silmaarsti vastuvõtud silmakliinikus ning lastekliinikus.

Märksõnad

Tagasi üles