Teadlased leiavad, et keskkooli IQ ennustab joomisharjumusi, kirjutab Medical Xpress.
Leiti üllatav tegur, mis võib ennustada teie alkoholilembust
Inimese IQ keskkooli ajal ennustab alkoholitarbimist hilisemas elus, selgub TÜ Southwesterni meditsiinikeskuse teadlaste uuringust, mis avaldati ajakirjas Alcohol and Alcoholism. Osalejad, kellel oli kõrgem IQ, olid oluliselt tõenäolisemalt mõõdukad või suured alkoholi tarbijad, võrreldes nendega, kes alkoholist täielikult loobusid.
«Me ei ütle, et teie IQ keskkoolis juhib teie saatust,» ütles vanemautor E. Sherwood Brown.
«Kuid IQ tase võib viia sotsiaalsete teguriteni, mis mõjutavad alkoholitarbimist, ja see on oluline mehhanism, mida uurida. Kõrgem IQ näis ennustavat suuremat tõenäosust olla mõõdukas või suur alkoholi tarbija, kuid mitte liigtarvitaja.»
Kuigi dr Brown ja UTSW kolleegid on viinud läbi arvukalt alkoholitarbimise häireid käsitlevaid uuringuid, on see tema sõnul esimene, mis uurib joomisharjumuste ennustajaid.
Alkoholi tarbimine on täiskasvanute seas tõusuteel, liigne joomine on seotud kõrge vererõhu, vähi, insuldi ja muude haigustega. Samal ajal selgitas dr Brown, et mõned uuringud, mis võrdlevad karskust mõõduka joomisega, on leidnud seose kognitiivsete võimete ja tulevase alkoholitarbimise vahel.
«See pani mind mõtlema, kas alkohol mõjutab tunnetust, kas tunnetus võib mõjutada alkoholitarbimist?» ütles ta.
Vastuse leidmiseks pöördusid dr Brown ja tema kolleegid UTSW-s Wisconsin Longitudinaaluuringu andmete poole – andmestik koosneb enam kui 10 000 Wisconsini keskkooliõpilase IQ ja elustiili andmetest, alustades aastast 1957. Osalejad olid sündinud umbes 1939. aastal.
UTSW teadlased kasutasid juhuslikku valimit 8 254 uuringus osalenust, kes vastasid küsimustele oma alkoholitarbimise harjumuste kohta aastatel 1992 ja 2004, kui nad olid umbes 53- ja 65-aastased. Mõõdukas joomine määratleti naiste puhul kui 1 kuni 29 alkohoolset jooki kuus ja meeste puhul kui 1 kuni 59 jooki kuus, ning suur joomine kui 30 või rohkem jooki kuus naistele ja 60 või rohkem meestele. Kõrgema IQ-ga inimesed olid vähem tõenäoliselt liigtarbijad, mida mõõdeti viie või enama joogi tarbimisega ühel korral.
Uurijad leidsid, et iga ühepunktilise IQ tõusu korral suurenes tõenäosus, et vastajad teatasid mõõdukast või raskest alkoholitarbimisest, vastavalt 1,6 protsenti.
Sissetulekutase mõjutas osaliselt IQ ja joomisharjumuste vahelist seost, ilmselt seetõttu, et kõrgem IQ võib tuua kaasa stressirohke töö või rohkem võimalusi sotsiaalseks joomiseks kõrgepalgaliste seas.
«Kuigi pole võimalik tabada kõiki joomise ja IQ vahelisi seoseid vahendavaid mehhanisme, teame, et sissetulek selgitab osaliselt nende kahe vahelist teed,» ütles uuringu kaasautor Jayme Palka, Ph.D., kes on psühhiaatria abiprofessor.
Mehed teatasid rohkem joomise episoodidest kui naised, toetades varasemaid uuringuid, mis näitavad, et mehed on tõenäolisemalt seotud ohtlike joomisharjumustega kui naised.