Säärevalu võib tekkida lihaskrambi või vigastuse tagajärjel, kuid selle põhjuseks võivad olla ka veresoonkonna probleemid, näiteks verehüübed, närvide pitsumine, kõõlusevigastused ja muud seisundid, vahendab Medical News Today.
9 põhjust, mille tõttu võivad sääred valutada
Säärevalul võib olla palju erinevaid põhjuseid, aga enamik neist on kergesti ravitavad.
Lihaskramp
Lihaskrambid on tavaliselt ajutised, kuid võivad põhjustada tugevat valu. Neid võivad põhjustada vedelikupuudus, elektrolüütide kadu higistamise tõttu, vähene venitamine, pikenenud füüsiline aktiivsus või nõrgad lihased.
Lihasevenitus
See tekib, kui säärelihase kiud kas osaliselt või täielikult rebenevad. Tüüpilised sümptomid on äkiline terav valu ja hellus vigastuspiirkonnas.
Arteriaalne klaudikatsioon
Tegemist on veresoonte ahenemise või ummistusega, mis piirab jalgade verevarustust. See põhjustab valu kõndimisel, kuid puhkeolekus valu tavaliselt ei esine.
Neurogeenne klaudikatsioon
See tekib, kui jalgadesse suunduvad närvid on pitsunud, sageli selgrookanali ahenemise tõttu. Tüüpiline on valu kõndimisel ja pikaajalise seismise järel, kuid valu võib tekkida ka puhkeseisundis.
Achilleuse kõõluse põletik
See on seisund, kus pingul säärelihased avaldavad survet Achilleuse kõõlusele, põhjustades valu. Sageli esineb seda neil, kes on alustanud uut treeningprogrammi või teevad korduvaid harjutusi.
Kompartmentsündroom
See valulik seisund tekib, kui säärelihase ümber koguneb vedelik, mis avaldab survet närvidele ja veresoontele. See võib tekkida trauma tagajärjel ja põhjustada valu, turset, tuimust ning kipitust.
Diabeetiline neuropaatia
See on närvikahjustus, mis on seotud kõrge veresuhkruga. See põhjustab tavaliselt jalgades tuimust ja kipitust, mis võib kiirguda sääremarjadesse.
Veenilaiendid
Veenilaiendid on laienenud veenid, mis võivad põhjustada jalgade valulikkust, tukslemist ja krampide tunnet.
Süvaveenitromboos
See on verehüüve, mis tekib süvaveenides, tavaliselt jalas. Seisund võib põhjustada tugevat valu ja mõjutada verevoolu.
Ravi
Ravi sõltub säärevalu põhjusest. Vigastuste ja ülekoormuse puhul kasutatakse sageli järgnevat.
- Kaitse: kasuta tugisidet või lahast.
- Puhkus: väldi säärelihase ülekoormust.
- Jää: aseta jääkott põletiku vähendamiseks haigele kohale.
- Kompressioon: kasuta elastset sidet turse vähendamiseks.
- Jala kõrgemale tõstmine: tõsta jalg kõrgemale, et soodustada vereringet.
Muude põhjuste puhul võib ravi hõlmata ravimeid või meditsiinilisi protseduure.
Venitusharjutused
Säärevalu ennetamiseks ja leevendamiseks sobivad venitused nagu jalalaba painutus ja säärelihase venitused. Enne venitusprogrammi alustamist on soovitatav konsulteerida arstiga.
Millal arsti poole pöörduda?
Arsti juurde tuleks pöörduda, kui kahtlustate süvaveenitromboosi või kui säärevalu ei leevene koduse raviga. Samuti juhul, kui esineb seletamatu jalgade turse või veenilaienditega kaasneb tugev valu.
Arst teeb tavaliselt füüsilise läbivaatuse ja vajadusel suunab ultraheliuuringule, et välistada tõsisemad seisundid.