Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Apteeker selgitab, mis aitab ära hoida igemepõletikku

Copy
Kuidas hoiduda igemepõletikust?
Kuidas hoiduda igemepõletikust? Foto: Shutterstock

Igemepõletik on sage suuhügieeniga seotud tervisemure, mis võib tekkida nii täiskasvanutel kui ka lastel. Apteeker jagab nõuandeid, kuidas ära tunda igemepõletiku esimesi märke, millal otsida abi apteegist ja millal kindlasti pöörduda hambaarsti poole.

Benu apteegi farmatseut Ketter Rossi sõnul tekib igemepõletik enamasti ebapiisava suuhügieeni tagajärjel. «Põletik tekib seal, kus bakterid saavad soodsalt paljuneda,» märgib Ross. Ta toob esile, et tekkepõhjuseid on erinevaid – ühelt poolt võib igemepõletikku põhjustada ebapiisav suuhügieen, teiselt poolt aga liiga tugev hammaste harjamine või liiga kõva hambaharja kasutamine, mis võib igemeid kahjustada.

Ravimata igemepõletik võib tekitada tõsised tagajärjed

«Igemepõletik algab kergemate sümptomitega, mis võivad aja jooksul süveneda. Tõsisemad näidustused on näiteks veritsevad ja valulikud igemed, valulikud hambad – sel juhul tuleb pöörduda kindlasti hambaarsti poole,» toonitab apteeker. Apteegist saab abi esmaste või kergemate sümptomite korral, näiteks kui igemed on muutunud tundlikuks. «Oluline, et patsient saaks oma probleemile leevendust kuniks ta pääseb arsti juurde.»

Apteekri sõnul võib ravimata igemepõletik mõjutada üldist suutervist. «Igemepõletiku üheks põhjustajaks võib olla kogunev hambakivi, mis loob soodsa keskkonna bakterite paljunemiseks. Inimestel, kelle igemepõletik on tingitud näiteks ebapiisavast suuhügieenist, maiustuste või tubakatoodete tarbimisest, võib põletik kiiresti süveneda. See võib omakorda hakata mõjutama hambaid, tekitada valulikke hambaauke ja muid põletikke,» hoiatab farmatseut.

«Igemepõletiku kergemat vormi võib esineda ka väiksematel lastel,» märgib Ross. Laste igemepõletiku peamisteks põhjusteks on ebaregulaarne hammaste pesu ja magusate toodete liigtarbimine. Samuti võib igemepõletik lastel tekkida, kui on hirm hambaarsti ees, mis takistab neil regulaarselt kontrollis käia, mistõttu võivad probleemid jääda õigel ajal avastamata ja põletik areneda. Ross toonitab, et laste suuhügieeni tuleks tähelepanelikult jälgida ning aidata neil arendada regulaarsed harjumused, mis aitavad suutervise korras hoida.

Leevendust pakuvad spetsiaalsed hambapastad ja igemegeelid

Apteegis on saadaval mitmeid tooteid, mis aitavad leevendada igemepõletikku. Ross rõhutab, et kui inimene on käinud hambaarsti juures ning talle on soovitatud jälgida tekkinud sümptomeid ja ennetada erinevaid võimalikke seisundeid, siis saab apteeker pakkuda konkreetseid tooteid. «Saame soovitada erinevaid spetsiaalseid hambapastasid, suuvett ja igemegeele, mis toetavad igemete tervist ja aitavad põletikule leevendust pakkuda. Konkreetse toote soovitamisel võtame alati arvesse arsti soovitusi ning inimese enda kaebusi, olgu siis ravi ajal või ennetuse puhul,» selgitab Ross.

«Igemepõletiku paranemisele kuluv aeg on väga individuaalne. Terveks saamise kiirus sõltub põletiku ulatusest ja inimese suuhügieeni harjumustest,» märgib apteeker. Õigel ajal avastatud igemepõletiku saab kontrolli alla, kui külastada regulaarselt hambaarsti ning hoolitseda oma elustiili ja suuhügieeni eest.

Põletiku ennetamisel on olulisel kohal hügieen

Rossi sõnul on igemepõletiku ennetamisel võtmetähtsusega regulaarne suuhügieen. «Hammaste pesemine kaks korda päevas, õige tugevusega hambaharja, hambaniidi ja hambavaheharjade kasutamine ning vajadusel suuveega loputamine aitavad vähendada põletiku tekkeriski,» selgitab ta ning rõhutab, et ennetuses on olulisel kohal ka regulaarne hambaarsti külastamine.

«Igemepõletiku riski aitab vähendada suitsetamisest loobumine, magusate toodete tarbimise vähendamine ning see, kui tegeleda õigel ajal suus tekkinud kergemate põletikega, et mitte lasta olukorral hullemaks minna,» sõnab apeeker. Igapäevaste hügieeniharjumuste abil saab hoida hambad ja igemed terved ning vältida edasisi terviseprobleeme.

Märksõnad

Tagasi üles