Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Pneumokokki esineb rohkem lastesõimedes, lasteaedades, hooldekodudes ja kasarmutes

Copy
Köha
Köha Foto: Shutterstock

Pneumokoki bakter on paljude laste ja mõnede täiskasvanute ülemiste hingamisteede normaalse mikrofloora osa. Millal muutub pneumokokk tervist kahjustavaks ja keda nakkus enim ohustab, selgitab Confido perearst dr Dan Eugen Uvarov.

Pneumokokk ehk Streptococcus pneumoniae  on bakter, mille olemasolu tuvastasid 1881. aastal teineteisest sõltumatult Prantsuse keemik-farmatseut-mikrobioloog Louis Pasteur ja Ameerika Ühendriikide sõjaväearst George Sternberg. Nimetus «pneumokokk» tuleneb kreekakeelsetest sõnadest pneumōn, mis tähistab kopsu, ja kokkos, mis tähistab marja. Mikroskoobi all vaatlemisel meenutavad pneumokokid marjakobarapaare.

Miks on oluline rääkida pneumokokinakkusest?

Pneumokokk on maailmas üks peamisi kopsu-, põskkoopa-, keskkõrva- ja ajukelmepõletikku ning veremürgistust põhjustav mikroorganism. Harvemini kutsub see esile muude kudede ja organite põletikku ning kahjustust. Pneumokokk on paljude laste ja mõnede täiskasvanute ülemiste hingamisteede normaalse mikrofloora osa.

Bakter levib eeskätt piisknakkusena köhimisel või aevastamisel, aga ka ülemiste hingamisteede eritistega saastunud esemete kaudu. Samuti võib nakkusallikas olla sümptomiteta bakterikandja. Inimesele ebasoodsate olude kokkulangevusel muutub pneumokokk tervist kahjustavaks.

Tavaliselt on soodustav tegur immuunvastuse nõrgenemine, näiteks viirusinfektsiooni, alles areneva immuunsüsteemi, aktiivse ja passiivse suitsetamise, sealhulgas veipimise, raskema kaasuva haiguse, väärtoitumuse ja muu tõttu. Bakterit esineb suuremas koguses kohtades, kus inimesed viibivad pikemat aega lähestikku, näiteks lastesõimedes, lasteaedades, hooldekodudes, kasarmutes.

Vaktsiin on soovituslik kroonilistele haigetele, väikelastele, vanemaealistele ja immuunpuudulikkusega inimestele

Pneumokoki nakkusest põhjustatud haigustest on enim ohustatud alla kahe aasta vanused lapsed, üle 65-aastased ning inimesed, kellel on eemaldatud põrn või kes põevad astmat, kroonilist obstruktiivset kopsuhaigust, südamehaigust, neeruhaigust, diabeeti või kes tarvitavad immuunvastust pärssivaid ravimeid, näiteks reumatoidartriiti, põletikulist soolehaigust, raskekujulist psoriaasi põdevad või siirikuga inimesed.

Pneumokokivaktsiin aitab ennetada nakatumist pneumokokiga. Immuniseerimine annab kaitse bakterist põhjustatud ajukelmepõletiku ja veremürgistuse ning osaliselt keskkõrva- ja kopsupõletiku eest. Täiendavat teavet pneumokokinakkuse kohta võib leida Terviseameti lehelt.

Lugu ilmus esmalt Confido kuukirjas. 

Märksõnad

Tagasi üles