Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Sügishooaeg käes! Merevee ninasprei aitab nohu ennetada

Copy
Foto: Shutterstock

Sügisesed ilmad, nagu alati, toovad endaga kaasa mitmeid külmetushaigusi. Üks sagedasem sümptom, mis sellega kaasneb, on tüütu ja ebamugavustunnet tekitav nohu. Kuidas nohu teket ennetada ja sellest jagu saada?

Nohu on küll tavaliselt kerge haigus, kuid sellega kaasnev ebamugavus võib olla üsna häiriv. Enamik juhtudel tekib nohu mõne viirusnakkuse tagajärjel ning võib esineda nii ninakinnisuse kui tilkuva nina näol. Kuna nina on seotud meie peaga, võivad nohu korral ilmneda ka peavalud, ninakõrvakoobaste- ja kõrvapõletikud, lõhna- ja maitsemeele nõrgenemine, stress ja unetus.

Kuidas nohu levib?

Nohu levib peamiselt kontakti kaudu – näiteks käepigustuse või pindade kaudu, millele on aevastatud või köhitud.

Esimesteks nohueelseteks sümptomiteks saab pidada läbipaistvat lima, mis ninast eritub (ja mis hiljem võib muutuda paksemaks ja kollasemaks), sagedast aevastamist, kerget väsimust ja ninakinnisust. Nende sümptomite korral tasuks mitte oodata, vaid pöörduda apteeki, et sobivaid lahendusi leida. Apteegi käsimüügist leiab efektiivseid ninaspreisid, mida on mugav pihustada ja mis on looduslikud, sobides seega ka väikelastele.

Merevee ninasprei on looduslik lahendus, puhastades ja niisutades nina.

Merevesi on teada-tuntud meetod ninasõõrmete puhastamiseks ning on üks arstide esmaseid soovitusi patsientidele. Hüpertooniline merevesi aitab loomulikul teel vähendada nina limaskesta turset ja vabastada hingamisteid. Apteegi käsimüügis on saadaval looduslikud merevee ninaspreid, mis on õige soolasisaldusega, sobides nohu korral kasutamiseks nii täiskasvanutele kui lastele. Lahus on vastava soolasisaldusega, imades turses nina limaskestadelt üleliigse vedeliku, samal ajal seda puhastades ja niisutades. Sealjuures ei kahjusta ninasprei limaskesta, aidates sümptomitega efektiivselt toime tulla ja neid leevendada.

Merevee ninaspreid saab kasutada ka ennetava meetodina.

Mida saab ise nohu korral ära teha?

Puhka piisavalt – nohu korral vajab keha puhkust, et võidelda infektsiooniga. Proovi magada rohkem ja vältida liigset füüsilist aktiivsust.

Joo palju vedelikku – joo vett, taimeteesid ja puljongit, et vältida dehüdratsiooni ja aidata kehal viirustest vabaneda.

Niisuta õhku – niiske õhk aitab leevendada ninakinnisust ja kurguärritust. Kasuta õhuniisutit või hinga auru (näiteks kuuma duši all või aurusaunas).

Toitu tervislikult – tervislik toit, mis sisaldab palju puu- ja köögivilju, võib aidata tugevdada immuunsüsteemi.

Nohu sümptomid kestavad harilikult 7–10 päeva ning sellele lisaks võivad ilmneda ka köha ja kerge palavik. Aevastamine ja köhimine on kaitsemehhanismid, mis aitavad viirustest vabaneda.

Ninaspreide valikuga tutvumiseks tuleks pöörduda apteeki ning konsulteerida apteekriga.

Copy
Tagasi üles