Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

5 soovitust, kuidas rahustada gaasivaludes beebit

Copy
Foto: Shutterstock

Beebi esimesed elukuud on täis põnevust ja avastamist, kuid võivad kaasa tuua ka muret tekitavaid olukordi, nagu gaasivalud. Gaasivalud võivad beebi jaoks olla ebamugavad ja valulikud ning vanematele stressirohked. Kuid õnneks on mitmeid viise, kuidas neid ära tunda ja leevendada.

Mis on gaasivalud ja mis neid põhjustavad?

Gaasivalud (ehk koolikud) tekivad siis, kui beebi seedetraktis tekib gaasi kogunemine. Selliseid olukordi võib tihti juhtuda, sest imiku seedesüsteem ei ole veel korralikult välja arenenud. Väiksemad valud on osa seedesüsteemi normaalsest arengust ja vähenevad ning kaovad beebi kasvades.

Millised tegurid põhjustavad gaasivalusid?

Õhu neelamine – beebi võib õhku neelata imemise, lutipudelist söömise või nutmise ajal, mis võib põhjustada gaasi kogunemist seedetraktis.

Seedimata toit – mõnikord võib seedetrakti areng takistada toidu seedimist ja põhjustada gaaside teket.

Emotsionaalne stress – beebi võib reageerida emotsionaalsele stressile, mis võib mõjutada seedetrakti toimimist ja põhjustada gaasivalusid.

Tundlikkus toiduainete suhtes – mõned imikud võivad olla tundlikud teatud toiduainete, nagu piimavalgu või ema tarbitud toiduainete suhtes, mis võib põhjustada gaasivalusid.

Seedetrakti infektsioonid – vahel võivad seedetrakti infektsioonid, nagu kõhugripp või bakteriaalne infektsioon, põhjustada gaasivalusid.

Kuidas tunda ära, et beebil on gaasivalud?

Imikute gaasivalude tunnused võivad olla mitmesugused. Gaasivalude korral võib beebi olla ärritunud, nutta rohkem ja olla rahutu. Beebi võib pingutada kõhtu ning proovida jalgu kõverdada ja neid kõhu vastu suruda. Imiku kõht võib olla märgatavalt punnis, mis viitab puhitusele ja gaasidele. Lisaks võib beebi nägu punetada ja tema uni olla häiritud.

Kuidas gaasivalusid leevendada?

Selleks, et lapse gaasivalusid leevendada, saavad lapsevanemad kasutada erinevaid võtteid:

● pärast lapse toitmist võiks beebi tõsta püstisesse asendisse, et allaneelatud ülemäärane õhk saaks väljuda;

● võib proovida avaldada õrna survet lapse kõhule, millel on sageli rahustav ja valusid vähendav toime;

● beebi võiks asetada selili asendisse ning vaikselt beebi jalgadega jalgrattasõidule omaseid liigutusi teha.

● kõhumassaaži tegemine (mitte enne kui 20-30 minutit peale söögikorda).

● stressi vähendamisele aitab alati kaasa lapse süles hoidmine, millel on lõdvestav toime.

(Healthline, 2021)

Tõhusaks lapse rahustamise meetodiks on ka valge müra. Valgeks müraks peetakse monotoonseid helisid, näiteks vihma sahin, mere kohin või hoopis mõne kodumasina tekitatud heli, nagu tolmuimeja, pesumasina, õhukonditsioneeri jpm seadmete töötamise hääl.

Niinimetatud valgel müral on beebile rahustav toime, sest see sisaldab helisagedust, mida beebi on harjunud ema kõhus kuulma. Müra tase peaks jääma 50-67 detsibelli vahemikku. Samuti on praegusel ajal saadaval mitmeid spetsiaalseid seadmeid ja mobiilirakendusi, mis mängivad erinevaid valge müra variatsioone.

Harilikult mööduvad imikutel gaasivalud peale kolmandat või neljandat elukuud.

Millist abi leiab apteegist?

Apteegist leiab beebidele mõeldud käsimüügiravimeid, mis aitavad leevendada imiku gaasivalusid. Ravimeid saab manustada mugavalt tilkadena. Lisainfo saamiseks tasuks konsulteerida apteekriga.

Kuigi enamik juhtudel on gaasivalud üsna kahjutud ning 3-4 kuu jooksul mööduvad, tuleks arsti poole pöörduda kui laps nutab ülemäära palju, tal on pikad nutuhood (kolm või enam korda päevas), laps ei söö, ei pissi ega rooja regulaarselt.

Copy
Tagasi üles