Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Kuidas mõjutab istuv eluviis seedimist?

Copy
Foto: Shutterstock

Sügise saabudes ja suvepuhkuste lõppedes veedame kontorisse naastes taaskord rohkem aega istudes. Tasub siiski meeles pidada, et aktiivne eluviis on oluline ka sügisperioodil. Pikaajaline istumine aeglustab seedimist ja vähendab soolte liikumist, mis võib viia seedehäirete tekkeni.

Seedimine on keeruline protsess, mille peamiseks eesmärgiks on lagundada toitu ja aidata kehal omastada elutähtsaid toitaineid. Seedeprobleeme esineb inimestel sageli, seega on tegu võrdlemisi levinud tervisemurega. Seedehäireid võivad põhjustada mitmed tegurid, näiteks ülesöömine, raskesti seeditavate toitude tarbimine (toidud, mis on suure rasva- ja/või valgusisaldusega), konkreetsed toiduained, mis inimesele ei sobi, kroonilised haigused, stress ning vähese liikuvusega eluviis. Lisaks kipume sageli erinevatel tähtpäevadel, nagu sünnipäevad, jõulud, jaanipäev jne, toiduga liialdama, mis võib omakorda tekitada kõhus raskustunnet või kõhuvalu, kuna toidu kogus on tavapärasest suurem ja erinevam.

Miks tekitab istuv eluviis seedeprobleeme?

Istuva eluviisi tõttu võivad tekkida seedimisprobleemid ja kõhugaasid mitmel põhjusel. Pikaajaline istumine aeglustab seedimist ja vähendab soolte liikumist, mis võib viia gaaside kogunemiseni ja kõhukinnisuseni. Lisaks võib halb kehahoiak ja pidev istumine avaldada survet kõhule ja sooltele, piirates gaaside loomulikku väljumist. Istudes süües või juues suurendame ka riski neelata alla liigset õhku, mis samuti soodustab gaaside teket.

Kõhugaaside tekke vähendamiseks on oluline regulaarselt liikuda, säilitada hea kehahoiak ja teha vahepeal sirutusi või lühikesi jalutuskäike, et soodustada seedetrakti normaalset toimimist.

Kuidas seedimisprotsessi veel toetada?

Inimese kehas on kolme tüüpi seedeensüüme: amülaasid, proteaasid ja lipaasid. Seedeensüümid, maohape ja sapp aitavad kehal seedida toitu ning omastada vajalikke toitaineid. Kuid mitte kõigil inimestel pole seedeensüümide tase ühesugune, seega on vahel vaja seedetrakti nendega toetada. Vähesele seedeensüümide kogusele võivad viidata toidutalumatus, pidev kõhukinnisus- või lahtisus, seedimata toit väljaheites, kõhu puhitustunne ja gaasid.

Mõningad toidud sisaldavad endas suuremas koguses seedeensüüme, mis aitavad otseselt kaasa toidu lagundamisprotsessile, muutes seedimise tõhusamaks ja aidates seda toetada. Nendeks on:

Ananass: sisaldab bromelaiini, seedeensüümi, mis aitab valke seedida.

Papaia: sisaldab papaiini, mis aitab valke lagundada.

Avokaado: sisaldab lipaasi, mis aitab rasvu seedida.

Köögiviljad: eriti toored köögiviljad, nagu porgand, kurk, seller, brokkoli ja spinat sisaldavad seedeensüüme.

Fermenteeritud toidud: näiteks hapukapsas, kimchi ja kombucha, mis sisaldavad probiootikume ja seedeensüüme.

Milliseid seedimist toetavaid tooteid leiab apteegist ?

Lisaks liikuvale eluviisile ja teadlikule toitumisele võib seedeprobleemide korral pöörduda ka apteeki, kust leiab erinevaid toetavaid käsimüügiravimeid. Apteekriga koos saab valida enda jaoks sobivad tooted.

Raskemate ja kestvate seedeprobleemide korral tuleks kindlasti pöörduda kohe arsti poole, sest pidevad kõhuhädad võivad viidata ka tõsisematele haigustele.

Copy
Tagasi üles