Juhtum, kus Kentuckyst pärit mees ärkas üles, kui tema organeid kavatseti doonorluseks kasutada, on seadnud kahtluse alla USA haiglates ja elundidoonorlusvõrgustikes surma kvalifitseerimiseks kasutatavad protokollid, edastab ScienceAlert.
Ajusurnuks kuulutatud mees ärkas hetkel, kui temalt hakati organeid eemaldama
Vilepuhuja Nyckoletta Martin kirjeldas kohutavat juhtumit elundite hankimise ja siirdamise süsteemi kohta.
Töötades Kentucky ettevõttes Organ Donor Affiliates (KODA) organite säilitajana, oli Martin väidetavalt läbi vaadanud 2021. aasta oktoobri kirurgilise protseduuri juhtumite märkmed.
USA avalik-õigusliku ringhäälinguorganisatsiooni National Public Radio (NPR) raporti kohaselt näitasid need märkmed, et doonoril oli pärast kliinilist testi, mille eesmärk oli hinnata südame sobivust siirdamiseks, ilmnenud elumärke.
«Doonor oli sel hommikul protseduuri ajal ärganud südame kateteriseerimiseks,» rääkis Martin NPRi ajakirjanikule Rob Steinile.
Juhtumi keskmes oli 36-aastane Anthony Thomas Hoover II ehk TJ, kes viidi pärast narkootikumide üledoosi kiirelt Kentucky osariigis Richmondis asuvasse Baptisti tervisehaiglasse.
Südameseiskumise järel ajusurnuks kuulutatud TJ-lt eemaldati aparaadid ja valmistati vastavalt tema soovile ette elundidoonorluseks.
TJ õde Donna Rhorer oli venna kõrval pärast tema surma. Rhorer meenutas koos teiste pereliikmetega, et nägi TJd silmi lahti tegemas ja ringi vaatamas, kuid personali sõnul oli see tavaline refleks.
Alles hiljem, kui TJ näitas operatsioonilaual elumärke, sattus ruumis viibinud meditsiinipersonal ärevusse.
Kaootilise ja emotsionaalselt laetud vastusena olukorrale keeldusid kirurgid protseduuri jätkamisest isegi siis, kui KODA palus väidetavalt teiselt arstilt järelkontrolli. Seda tegevust KODA eitab.
Õnneks jääb TJ ellu ja on oma õe hoole all, kuigi NPRi aruande järgi on tal jätkuvalt probleeme kõne, mälu ja liikumisega.
Juhtumit uurib föderaalne tervishoiuressursside ja -teenuste administratsioon. Baptist Health Richmond andis NPRi kaudu välja avalduse, milles kinnitas, et patsientide ohutus on nende kõrgeim prioriteet, samas kui KODA väidab, et juhtum ei ole täpselt esitatud.
Septembris avaldatud avalduses kirjutas KODA, et «kui patsiendi seisund paraneb või tal ei esine doonorluseks ettenähtud aja jooksul südameseiskust, teavitatakse perekonda, et annetamine ei saa toimuda ja patsient jääb hoole alla». Täpselt nii juhtus ka kõnealuse juhtumi puhul.
Elundite siirdamine on USAs oluline terviseprobleem ning praegune administratsioon teeb süsteemi reforme, et parandada vastutust ja läbipaistvust.
USAs toimus eelmisel aastal edukalt üle 46 000 elundisiirdamise. See on vaevalt murdosa umbes 100 000 siirdamist ootavast patsiendist.