Stanfordi ülikooli teadlased on välja töötanud uue lähenemisviisi vähi ravimiseks, kasutades kehas looduslikku rakusurma protsessi, mida nimetatakse apoptoosiks.
Stanfordi teadlased avastasid, mis paneb vähirakud end hävitama
Apoptoos ehk programmeeritud rakusurm aitab iga päev kehast eemaldada miljardeid rakke, mis asendatakse uutega. Uurijad püüavad seda protsessi rakendada vähirakkude «enesetapuks», tuues kunstlikult kokku kaks valku, mis aktiveerib apoptoosi geenid ja suunab seeläbi vähirakud enesehävitusele, vahendab Stanfordi ülikool.
See idee tekkis Stanfordi professoril Gerald Crabtree’l, kes mõtles jalutuskäigu ajal sellele, kuidas rakud hävitavad ennast organismi heaolu nimel. Tavapärased vähiravi meetodid, nagu keemiaravi ja kiiritus, hävitavad kahjuks ka terveid rakke.
Crabtree ja tema kolleegid on aga arendanud välja molekuli, mis ühendab vähki põhjustava BCL6-valgu ja ensüümi CDK9, mis suudab aktiveerida apoptoosi. Tavaliselt hoiab BCL6 apoptoosi geenid väljalülitatuna, mis võimaldab vähirakkudel ellu jääda, kuid uus ühend aktiveerib need geenid ja hävitab seeläbi vähirakud.
Teadlased testisid seda molekuli lümfoomirakkudel (lümfisüsteemi vähk) ja leidsid, et see oli vähirakkude tapmisel tõhus. Katsetes tervete hiirtega ei täheldatud kõrvaltoimeid, ehkki molekul hävitas ühe kindla tüübi terveid immuunrakke, mis sõltuvad BCL6st.
Uurijate eesmärk on hävitada vähirakud mitmete samaaegsete signaalidega, et takistada vähi kohanemist raviga. Molekul tappis testides ainult lümfoomi rakud ja ei mõjutanud teisi vähitüüpe, mis näitab selle meetodi potentsiaalset täpsust. Samuti plaanivad teadlased arendada sarnaseid molekule, et võtta sihikule teisi vähki soodustavaid valke.
Uuring avaldati ajakirjas Science.