Teadlaste leid viitab võimalusele disainida ravimeid või geneetilisi teraapiaid, et aktiveerida uute neuronite tootmist vananevas või vigastatud ajus, vahendab Stanfordi meditsiinikool.
KAHJUSTUSED KORDA ⟩ Tuvastati üllatav vahend, mis aitab luua uusi neuroneid
Stanfordi meditsiinikooli teadlased näitasid, et glükoosi transportijageeni eemaldamine aktiveeris ja suurendas hiirte neuronaalsete tüvirakkude aktiivsust.
Enamik inimese aju neuroneid kestab terve elu, mis võimaldab säilitada keerulisi ja pikaajalisi struktuurilisi seoseid sünapsides, milles talletub kriitiline informatsioon. Kuigi vähesel määral tekib uusi neuroneid tüvirakkude abil ka täiskasvanu ajus, väheneb vananedes nende tootmisvõime, mis võib tuua kaasa mäluprobleeme, neurodegeneratiivseid haigusi nagu Alzheimer ja Parkinson ning takistada taastumist insuldist või vigastustest.
Uus Stanfordi uuring, mis avaldati ajakirjas Nature, valgustab, miks on neuronaalsed tüvirakud vananevas ajus vähem aktiivsed. Uuring viitab, et teatud rakkudevaheliste radade mõjutamisega võib tüvirakke uuesti aktiveerida ja ka nooremas ajus stimuleerida neurogeneesi, et parandada kahjustusi.
Professor Anne Bruneti ja tema meeskond kasutasid CRISPRi geneetilisi tööriistu, et leida geene, mille eemaldamine suurendab vanemate hiirte neuronaalsete tüvirakkude aktiivsust. Pärast kandidaatgeenide kitsendamist kümnele jäi silma GLUT4 valku kodeeriv geen, mis viitas, et kõrge glükoositase võib hoida vananevaid neuronaalseid tüvirakke passiivsena.
Uuringus näidati, et glükoosi transportijageeni eemaldamine hiirte ajust põhjustas uute neuronite tootmise kahekordistumise. Meetod võimaldas jälgida, et tüvirakud paljunevad, migreeruvad vajalikku kohta ja moodustavad uusi neuroneid.
Glükoosi transportija seos on lootustandev, kuna see viitab võimalusele arendada ravimeid, mis käivitaksid neuronite kasvu vananevas või vigastatud ajus. Samuti annab see vihje, et kasu võib olla ka lihtsamate sekkumiste rakendamisest, näiteks madala süsivesikusisaldusega dieedist, mis vähendaks glükoosi hulka vananevates tüvirakkudes.