Valu vasakus käes võib olla tingitud lihaskoe või luu vigastusest, aga võib olla ka südameinfarkti tunnuseks, nõudes sel juhul viivitamatut arstiabi.
7 põhjust, miks vasak käsi valutab
Vasakus käes esineva valu võimalike põhjuste ja tunnuste teadvustamine võib aidata õigel ajal arsti poole pöörduda, vahendab Medical News Today.
Südameinfarkt
Südameinfarkt tekib siis, kui osa südamelihasest saab kahjustustada või lakkab funktsioneerimast hapnikupuuduse tõttu.
Enamik südameinfarktidest tekib südame pärgarterite ahenemise tagajärjel. Arterid muutuvad kitsaks aterosklerootiliste naastude kogunemise tõttu. Kui naastutükk arteri seinast lahti tuleb, võib see katkestada hapnikurikka vere voolu südamesse, mis võib põhjustada infarkti.
Valu vasakus käes on infarkti võimalik sümptom. Südamest hargnevad ja käest tulevad närvid saadavad signaale samadele ajurakkudele. Selle tulemusena ei suuda aju valu allikat eristada.
Ameerika südameassotsiatsioon soovitab otsida viivitamatult arstiabi, kui tekib mõni järgmistest südameinfarkti sümptomitest:
- ebamugavustunne rindkere keskel, eriti kui see kestab kauem kui paar minutit või kaob ja siis taastub;
- valu, tuimus või ebatavaline ebamugavustunne seljas, kaelas, lõuas või alakõhus;
- õhupuudus koos valuga rinnus või ilma;
- iiveldus või oksendamine;
- peapööritus;
- äkiline külm higi või õhetus.
Ebamugavustunne rinnus on südameinfarkti kõige levinum sümptom. See võib tunduda selline:
- surve,
- pigistustunne rinnus,
- tihedustunne,
- põletav tunne,
- järk-järgult kasvav valu.
Naised kogevad infarkti korral suurema tõenäosusega täiendavaid sümptomeid.
Kui inimene kogeb äkitsi nende sümptomite kombinatsiooni, peab ta otsima viivitamatult arstiabi.
Stenokardia ehk rinnaangiin
Stenokardiaga inimesed tunnevad ebamugavust või valu, kuna süda saab vähem hapnikku, kui see vajab. See põhjustab valu rinnus, mis võib levida:
- kätesse,
- kaela,
- lõuga,
- selga.
Stenokardia võib tunduda ka seedehäiretena.
Stenokardia ei ole infarkt. See on aga märk südameprobleemist. Stenokardia põhjuseks on sageli ummistunud või ahenenud pärgarterid.
Stenokardiat on kaht peamist tüüpi: stabiilne stenokardia ja ebastabiilne stenokardia.
Stabiilne stenokardia
Stabiilne stenokardia on etteaimatav ja juhitav stenokardia tüüp. See esineb pidevalt vähemalt kaks kuud ja ainult füüsilise pingutuse või emotsionaalse stressi ajal.
See tekib südame täiendaval koormusel, mis tähendab, et süda vajab rohkem hapnikku, kui ahenenud arterid võimaldavad. Puhkus võib aidata leevendada stabiilset stenokardiat. Vajadusel võib arst välja kirjutada artereid lõõgastava ravimi, mida nimetatakse nitroglütseriiniks.
Ebastabiilne stenokardia
Seda tüüpi stenokardia on ettearvamatum ja ohtlikum. See võib ilmneda isegi siis, kui inimene puhkab, mis tähendab, et süda ei saa pidevalt piisavalt hapnikku.
Ebastabiilne stenokardia näitab, et inimesel on infarktioht. Meditsiinitöötaja peaks hindama ebastabiilse stenokardiaga inimesi kiirabis.
Probleem skeleti või lihastega
Skeleti või lihase probleem võib põhjustada vasakus käes valu. Kuid kuna vigastuse sümptomid võivad sarnaneda tõsisema seisundi, näiteks infarkti omaga, on oluline mitte proovida vigastust ise diagnoosida ega välistada infarkti ilma arstiabita.
Tavalised skeletilihaste seisundid, mis võivad põhjustada käevalu, on järgmised:
Bursiit
Vasaku käe valu võib olla õlabursiidi ehk limapaunapõletiku sümptom, mis võib tuleneda selle liigese liigsest kasutamisest. Samuti võib seda põhjustada trauma või nakkus.
Bursiit on liigeste ümbruses olevate limapaunade põletik. Need on vedelikuga täidetud kotid, mis toimivad polstrina luu ja seda ümbritseva pehme koe vahel.
Kõõlusepõletik
Kõõlusepõletik on lihaste ja luude vahelise sidekoe põletik. Kõõlusepõletik areneb sageli korduva liigesekasutuse tõttu. Sel põhjusel saavad näiteks tennisistid, ujujad ja muusikud sageli kõõlusepõletiku.
Õla või küünarnuki kõõlusepõletik võib olla vasaku käe valu allikas.
Rotaatormanseti rebend
See on rühm lihaseid ja kõõluseid, mis hoiavad õlga oma pesas ning aitavad inimesel kätt pöörata ja esemeid tõsta.
Pehme koe rebend võib olla valus ja raskendada tavalisi ülesandeid. Tavaliselt tuleneb see õla ülekoormusest või otsesest vigastusest.
Vananemine põhjustab samuti õlakoe degeneratsiooni, mis võib suurendada rebenemise ohtu.
Diski prolaps
Kui üks selgroolülide vaheline polsterdav lülivaheketas ehk disk rebeneb, ulatub see lülide vahelt välja ja surub vastu ümbritsevaid närve.
Kui disk surub vastu kätt juhtivaid närve, võib inimene tunda käes valu, tuimust või nõrkust.
Levinud diskiprobleemide põhjus on raske asja või korduv tõstmine või ränk füüsiline pingutus.
Luumurd
Käevalu võib olla ka avastamata luumurru sümptom. Sümptomid, mis võivad viidata luumurrule, on järgmised:
- valu,
- deformatsioon,
- turse.
Murrukahtluse korral on oluline pöörduda arsti poole. Luu õigeks paranemiseks on vajalik meditsiiniline ravi.
Vasaku käe valuravi
Kui inimesel tekib vasakus käes valu, on oluline pöörduda arsti poole. Varajane ravi võib aidata kudedel või luudel paraneda ja vältida edasisi kahjustusi.
Vasaku käe valu varajase ravi kõige olulisem tegur on infarkti välistamine. Arstid võivad südameataki jaoks valida mitteinvasiivse ravi. Näiteks võivad nad manustada ravimit, mis lõhustab verehüübeid. Tõsisemad ummistused võivad nõuda operatsiooni.
Arstid võivad stenokardiahoo korral soovitada selliseid ravimeid nagu nitroglütseriin. Kaltsiumikanali blokaatorid ja beetablokaatorid võivad aidata vältida edasisi haigushooge.
Skeleti ja lihaste vigastuste ravi võib erineda, kuid võib hõlmata järgmist:
- valuvaigistite võtmine,
- vigastatud piirkonnale puhkuse andmine,
- käe või kahjustatud liigese stabiliseerimine,
- füsioteraapia,
- kirurgia.
Arst soovitab valu põhjuse põhjal sobilikud ravimeetodid.