Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) värske raporti kohaselt oli hooajalise gripi ja Covid-19 vastu vaktsineerituse tase liiga madal riskirühmades, nagu näiteks eakate hulgas, 2023/2024. hooajal mitmetes Euroopa majanduspiirkonna riikides.
ECDC soovitab tõsta kaitsetaset kahe ohtliku viiruse vastu
Eakate (65+) seas varieerus hooajalise gripi vastu vaktsineerimise määr riigiti suuresti – 12 protsendist kuni 78 protsendini –, kusjuures vaid kahes riigis ületati 75-protsendiline vaktsineerituse eesmärk. Covid-19 vastu vaktsineerimise tase septembrist 2023 kuni juulini 2024 varieerus veelgi rohkem – vahemikus 0,02 protsenti kuni 66,1 protsenti –, kusjuures 60-aastaste ja vanemate inimeste seas oli mediaankaitse vaid 14 protsenti.
Näiteks Eestis oli raporti andmeil eelmisel haigushooajal 0–4-aastastest gripi vastu vaktsineeritud seitse protsenti, 5–14-aastastest kuus protsenti. 65-aastaste ja vanemate vaktsineeritus oli gripi vastu 2023/2024. haigushooajal 27 protsenti.
ECDC direktor Pamela Rendi-Wagner rõhutas, et vaktsineerimine on tõhus meetod riskirühmade kaitsmiseks raske haiguse, haiglaravi ja surma eest. Kuna paljud riigid ei ole saavutanud piisavat kaitsetaset, on oluline enne talvehooaja algust suurendada vaktsineeritust.
Oodatav viirusnakkuste (nt gripp, RSV ja SARS-CoV-2) samaaegne levik talvehooajal seab suure koormuse tervishoiusüsteemile ja mõjutab eriti raskelt riskirühmi, sealhulgas eakaid ja nõrgenenud immuunsusega inimesi.
ECDC rõhutab ka vaktsineerimise olulisust tervishoiutöötajate seas, arvestades nende kokkupuudet viirustega ja riski tööjõupuuduse tekkeks.
Lisaks vaktsineerimisele soovitab ECDC rakendada põhilisi ennetusmeetmeid, et viiruste levikut vähendada. Soovitatav on koju jääda, kui esinevad hingamisteede haiguste sümptomid, järgida hügieeninõudeid, pesta sageli käsi ja tuulutada siseruume. Samuti võiks sümptomite korral kanda maski rahvarohketes kohtades või riskirühmade läheduses.
Kes saavad tasuta vaktsineerida?
Gripi riskirühmadele on vaktsineerimine tasuta. Gripi riskirühma kuuluvad Eestis:
- kuni 7-aastased väikelapsed;
- lapseootel naised;
- 60-aastased ja vanemad;
- alaealised, kellel on terviseseisundi tõttu suurem risk tüsistusteks ja raskeks põdemiseks.
Gripi vastu saab vaktsineerida perearstikeskustes, mitmetes apteekides ja raviasutuste vaktsineerimiskabinettides üle Eesti.
Immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab 2024. aasta sügisel Covid-19 vastu vaktsineerimist riskirühmadele, kuhu kuuluvad 60+ vanused, lapseootel naised ja riskihaigusega lapsed ning täiskasvanud.
Samuti kuulub riskirühma tervishoiuteenuse, väljaspool kodu osutatava ööpäevaringse üldhooldusteenuse, ööpäevaringse erihoolekandeteenuse ja kogukonnas elamise teenuse asutuses töötav personal. Seda juhul, kui neil on viimasest vaktsineerimisest või Covid-19 läbipõdemisest möödunud enam kui kuus kuud.
Riskirühma kuuluvate inimeste vaktsineerimine on tasuta, riskirühma välistele inimestele Covid-19 vaktsineerimine ette nähtud ei ole. Kontrolli siit, kas kuulud riskirühma.
Allikas: Tervisekassa, Ravimiamet