Kuiv, kiskuv, ketendav nahk – tuleb tuttav ette? Mõne inimese jaoks on see igapäevane probleem. Samas võib kuiv nahk teatud perioodil kimbutada meid kõiki, ka tavapäraselt normaalse või rasuse nahaga inimesi. Mis on need peamised tegurid, mis põhjustavad naha kuivamist?
Need asjad võivad muuta naha kuivaks
Esteetilise meditsiini õe Yulia Dotsenko sõnul on osal inimestel kuiv nahk geneetiliselt päritud ning teatud osa inimesi põeb ka nahahaigusi (atoopiline dermatiit, seborroiline dermatiit, ihtüoos ehk kalasoomustõbi, psoriaas), mille üheks peamiseks kaebuseks on just kuiv nahk. Enamasti saab aga naha kuivust ja kiskuvat tunnet vältida, korrigeerides vaid mõnda igapäevast harjumust naha eest hoolitsemisel. Vältida tuleks neid tüüpilisi kuiva naha põhjustajaid:
1. Agressiivsed puhastusvahendid
Kõige olulisem on teada, et seebiga ei tasu nahka pesta. Tavalise tualettseebi pH tase on umbes 7. Naha normaalne pH tase on aga 5,5 ja seetõttu kuivatavad leeliselised seebid tahes-tahtmata nahka, vähendades selle loomulikku rasvasisaldust.
2. Naha pesemine kuuma veega
Seda tasuks samuti vältida, kuna kuum vesi mõjub nahale ärritavalt ja kuivatavalt. Kõige õigem veetemperatuur naha pesemiseks on kehatemperatuurist jahedam, leige vesi. Lisaks, kui majapidamises on kare vesi, siis see kuivatab nahka veelgi. Näonaha pesemisel soovitan vee asemel kasutada pigem näopuhastusvahendit (pesuvaht või geel, toonik).
3. Kreem ei ole piisavalt niisutav või toitev
Õige kreemi valikul soovitan nõu pidada apteekri või oma nahaspetsialistiga, kes aitavad hinnata sinu naha tüüpi ja hetke seisukorda. Mittesobivad tooted võivad naha olukorda mõnel juhul hoopis kehvemaks muuta.
4. Keskkonnamõju
Kuum päike ja kuiv õhk suvel ning külm tuul talvel mõjuvad nahale laastavalt. Et nahk suudaks nendele keskkonnamõjudele vastu seista, tuleb nahka kaitsta vastavalt ilmastikule sobiliku kaitsekreemiga – suvel tuleb väljas liikudes kasutada SPF kaitset sisaldavat päikesekreemi, talvel tuleks kasutusele võtta kreemid, mis on mõeldud just külmal ajal kasutamiseks. Kõige parem kaitsevahend on riie – suvel laia äärega peakate ning talvel üle nina tõmmatud sall päästavad hullemast.
5. Õhuniiskuse puudus siseruumides
Kontoritöötajad tajuvad naha tavapärasest enam kuivamist eriti kõrgrõhkkonna ajal ning kütteperioodil. Sellele murele on lahenduseks õhuniisuti paigaldamine töökohale ning regulaarne niisutuskreemi kasutamine aitab samuti olukorda leevendada.
6. Mittepiisav vee tarbimine
Naha üldine olukord, sh niiskustase ja elastsus sõltub väga suures osas vee hulgast organismis, mistõttu on piisav vee tarbimine ülioluline.
Artikkel ilmus esimest korda 17. juuli 2019.