Sel aastal on diagnoositud 8,2 miljonit uut tuberkuloosijuhtumit, mis on rekord alates 1995. aastast, mil algas selle haiguse ülemaailmne seire, teatas teisipäeval Maailma Terviseorganisatsioon (WHO).
WHO: tuberkuloosi haigestumine on sagenenud
WHO üleilmses 2024. aasta tuberkuloosiraportis räägitakse vahelduvatest edusammudest võitluses tuberkuloosiga ning kestvatest väljakutsetest, nagu märkimisväärne alarahastatus.
Tuberkuloosisurmade arv langes 2023. aastal 2022. aasta 1,32 miljonilt 1,25 miljonile, nakatunute arv seevastu tõusis 7,5 miljonilt 8,2 miljonile.
Paljud uued nakkusjuhud jäävad diagnoosimata ja WHO hinnangul nakatus tegelikult eelmisel aastal kogu maailmas tuberkuloosi umbes 10,8 miljonit inimest.
«Fakt, et TB ikka veel tapab ja teeb haigeks nii palju inimesi, on kohutav, kui meil on vahendid selle ärahoidmiseks, tuvastamiseks ja ravimiseks,» ütles WHO juht Tedros Adhanom Ghebreyesus ja kutsus kõiki maailma riike neid vahendeid kasutama, et tuberkuloosile lõpp teha.
WHO raportis öeldakse, et haigusjuhtude arvu kasv aastatel 2022-23 peegeldab suuresti maakera elanike arvu kasvu.
Eelmisel aastal esines tuberkuloosi 134 juhtumit 100 000 inimese kohta, kasv 2022. aastaga võrreldes on 0,2 protsenti.
Haigus on koondunud peamiselt 30 riiki, millest viis – India, Indoneesia, Hiina, Filipiinid ja Pakistan – annavad üle poole maakera tuberkuloosijuhtumitest. Üle neljandiku neist on tuvastatud Indias.
WHO andmetel on 55 protsenti nakatunutest mehed, 33 protsenti naised ning 12 protsenti lapsed ja noored.
Tuberkuloosi tekitab bakter ning tõbi on ennetatav ja ravitav.
WHO sõnul on märkimisväärne osa uutest nakkusjuhtudest põhjustatud viiest riskitegurist: alatoitumus, HIV, alkohol, diabeet ja suitsetamine, eriti meeste hulgas.
Haiguse ennetamiseks ja raviks vajalikust rahast, eelmisel aastal 22 miljardist dollarist, eraldati ainult 5,7 miljardit, teatas WHO.
Terviseorganisatsioon lisas, et ilmselt oli tuberkuloos kolme koroona-aasta järel 2023. aastal maailma juhtiv surma põhjustav nakkushaigus.