Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Loodi paljutõotav vähiravi, mis annab kasvajatele korraga kaks surmavat hoopi

Copy
Vähirakud
Vähirakud Foto: Shutterstock

Massachusettsi tehnoloogiainstituudi (MIT) teadlased on välja töötanud uue ravimeetodi, mille eesmärk on pakkuda vähiravi patsientidele, kellel on kaugelearenenud kasvajad ja kellel võivad tavapärased ravimeetodid põhjustada soovimatuid kõrvaltoimeid või olla vähem tõhusad. MITi teadlased on loonud väikesed osakesed, mida saab otse kasvajasse sisestada, et pakkuda kahesugust ravi – termoteraapiat ja keemiaravi.

See lähenemine aitab vältida veenisisese keemiaravi kõrvaltoimeid ja kombineeritud ravi võib pikendada patsientide eluiga rohkem kui iga ravi eraldi. Hiirtega tehtud uuringud näitasid, et see ravimeetod eemaldas kasvajad enamikul loomadest ja pikendas oluliselt nende eluiga, vahendab Interesting Engineering.

Kombineeritud vähiravi

Kaugelearenenud kasvajatega patsientide ravi hõlmab tavaliselt keemiaravi, operatsiooni ja kiiritusravi. Innovaatilise fototeraapia puhul implanteeritakse või süstitakse soojenevaid osakesi kasvajasse, mida kuumutatakse välise laseriga. See meetod tõstab osakeste temperatuuri piisavalt, et hävitada läheduses olevad vähirakud, kuid säilitab ümbritseva koe.

Praegu kasutatakse kliinilistes katsetes fototeraapias kuldosakesi, mis kiirgavad soojust, kui neid valgustada. MITi meeskond soovis ühendada fototeraapia ja keemiaravi, et lihtsustada patsiendi ravi ja suurendada ravi tõhusust.

Fototeraapia vahendiks valiti molübdeen(IV)sulfiid, mis suudab laserkiirgust soojuseks muuta, võimaldades kasutada väikse võimsusega lasereid. Raviosakeste loomiseks kombineerisid teadlased molübdeen(IV)sulfiidi keemiaravimitega ning kasutasid polümeerina polükaprolaktooni, millest saadud osakesed on vormitavad kuubikujuliseks ja 200 mikromeetri laiuseks.

Mikroosakesed

Ravi käigus jäävad süstitud osakesed kasvajasse. Laser soojendab osakesi iga ravitsükli ajal, saavutades 50-kraadise temperatuuri, mis on piisav vähirakkude hävitamiseks ja keemiaravimi osaliseks vabanemiseks.

Masinõppe abil optimeeriti laseri võimsus ja kasutusaeg, et tagada parimad tulemused. Töötati välja kolmeminutiline tsükkel, mille ajal kuumutatakse osakesi vähirakkude tapmiseks piisavalt.

Kasvajate kõrvaldamine

Uuringus süstiti hiirtele agressiivse vähivormi vähirakke. Seejärel viidi läbi laseriga ravi kolmes tsüklis, iga kolme päeva järel. Osakesed kõrvaldasid hiirtel kasvajad täielikult ja pikendasid nende eluiga märkimisväärselt võrreldes hiirtega, kes said ainult keemiaravi, fototeraapiat või jäeti ilma ravita.

Kasutatud polümeer on biolagunev.

Teadlased loodavad järgmisena osakesi katsetada suurematel loomamudelitel ja lõpuks kliinilistes katsetes inimestega. Nende hinnangul võiks see ravi sobida kõigi tahkete kasvajate puhul, sealhulgas metastaatilistele kasvajatele.

Märksõnad

Tagasi üles