Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Pimedal ajal kimbutama asuva depressiooni vastu aitavad üllatavad vahendid

Copy
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Talve lähenedes ja päevavalguse vähenedes võib kimbutama tulla hooajaline depressioon.

63-aastane Germaine Pataki Saskatchewanist kirjeldab hooajalist depressiooni kui paanika, hirmu ja ärevuse segu. Tema toimetulekustrateegiad hõlmavad joogat, jalutuskäike, antidepressante ja tuge Facebooki grupist. Tema sõnul aitab teiste abistamine leida tal eesmärki, vahendab Medical Xpress.

Hooajalise depressiooniga inimesed kogevad tavaliselt depressiooniperioode sügisest kevadeni. Talveajale üleminek võib olla selle vallandajaks. Samuti on käsitletud suvist hooajalist depressiooni, kuigi selle kohta on vähe teada.

1984. aastal tõi dr Norman Rosenthali juhtimisel töötanud teadlaste meeskond hooajalise depressiooni esimest korda päevavalgele.

Teadlased on saanud üha parema pildi, kuidas silmades asuvad erilised rakud muudavad valgusspektri sinise lainepikkuse signaalideks, mis mõjutavad meeleolu ja erksust. Päikesevalgus on täis sinist valgust, mis aktiveerib meie aju ja muudab meid erksaks ning võib-olla ka õnnelikumaks.

Pittsburghi ülikooli teadlane Kathryn Roecklein testis hooajalise depressiooniga inimesi ja leidis, et talvekuudel on nende tundlikkus sinise valguse suhtes madalam, mis võib talveajal depressiooni süvendada.

Paljude hooajalise depressiooniga inimeste jaoks on tõhus valgusravi. Yale'i talvise depressiooni uurimiskliiniku teadur dr Paul Desan soovitab alustada valgusega. Paljud patsiendid tunnevad märgatavat leevendust, kui neil on igal hommikul vaid pooletunnine kokkupuude ereda valgusega. Valgusravi seadmed on umbes 10 000 luksi tugevusega ja maksavad 64–367 eurot.

Lisaks valgusravile kasutatakse ka antidepressante ja soovitatakse regulaarselt magada ning väljas jalutada. Kognitiivne käitumisteraapia on näidanud pikaajalisemat mõju, kuna aitab muuta talve suhtes negatiivseid mõttemustreid.

Hooajalise depressiooniga inimesed saavad talvekuudel leida endale sobivaid toimetulekunippe. Näiteks Elizabeth Wescott usub, et ergastavad dušid aitavad teda, ja New Yorgist pärit Miriam Cherry plaanib oma aeda istutada esimesena tärkavad kevadlilled, et tal oleks märk, et kevad ei ole enam kaugel.

Märksõnad

Tagasi üles